Nobelli S. Bernanke’nin yeni kitabı çıktı

ABD Merkez Bankası (Fed) eski Lideri ve 2022 Nobel İktisat Mükafatı sahibi Benjamin Shalom Bernanke’nin yeni kitabı ’21. yüzyıl para politikaları’ Scala Yayıncılık’tan çıktı.

Barnanke’nin, Fed yapısı, eski ve aktüel para siyasetleri ve mevcut finansal uygulamaları kaleme aldığı 21. Yüzyıl Para Siyasetleri: Enflasyonist 70’lerden COVID-19’a ABD Merkez Bankası isimli yeni kitabı, Dayanak Yatırım Bankası sponsorluğu ve Deniz Kılınç çevirisiyle raflardaki yerini aldı.

Destek Yatırım Bankası İdare Şurası Lideri Altunç Kumova, kitabın sunuş yazısında Bernanke’nin, ‘tüm dünyada en çok tanınan Fed Başkanı’ olarak gösterildiğine dikkat çekti. Kumova, “Yazdığı ve söylediklerini ABD üzere bir ülkede iktisat siyasetine dönüştürmüş bir kişi olarak da tanımlanan Bernanke’nin mükafata ortak olmasında değerli bir ayağın da, elinizdeki kitapta anlattıklarına ait akademik çalışmalarının yanı sıra, bu mevzuda verdiği dersler ve açıklamaları olduğunun altı çiziliyor” dedi.

Nobel’i finansal krizlerde bankaların rolü ve finansal regülasyon çalışmalarıyla aldı

Bernanke, 2022 Nobel İktisat Ödülü’nü, Douglas W. Diamond ve Douglas Philip H. Dybvig ile birlikte aldı. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi mükafatın, Bernanke, Diamond ve Dybvig’e, iktisatta ve bilhassa finansal krizler sırasında bankaların rolü ve finansal piyasaların regülasyonuna ait çalışmalarından ötürü verildiğini açıkladı.

Mortgage krizi olarak da bilinen 2007-2009 global finans krizi de dâhil olmak üzere global iktisadın çalkantılı devirlerinde Fed başkanlığı yapan Bernanke, uyguladığı siyasetler ve fikir birliğini öne çıkaran idare biçimiyle ABD Merkez Bankası’nın en tanınan isimlerinden biri haline geldi.

Bernanke’den şeffaflığı artıran adımlar

Fed’in siyasetlerinin sadece finans oyuncuları tarafından değil birebir vakitte genel halk tarafından daha yeterli anlaşılması hedefiyle kuruluşun şeffaflığını arttıran adımlar atan Bernanke’nin son kitabı 21. Yüzyıl Para Siyasetleri, 1965’te ABD’yi kasıp kavuran enflasyon dalgası, global finans krizleri ve COVID-19’a kadar Fed liderlerinin uyguladığı siyasetler yoluyla ABD iktisadının nasıl şekillendiğini ele alıyor.

Fed Başkanlığı sekiz yıl yapan Bernanke, bir öğretim üyesi olarak son kitabı 21. Yüzyıl Para Politikaları’nda, okurlara yalın bir lisanla ekonomik temelleri anlatırken, bir yandan da bu temellerin hangi bağlamlarda nasıl yorumlanabileceği ve Fed’in bu kapsamda ne üzere adımlar attığına da yer veriyor.

Başa dön tuşu