Nebati: Enflasyonu OVP’nin altında kapatıyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati twitter hesabından 2022 yılı Aralık ayı enflasyonunu kıymetlendirdi.

Nebati yaptığı kıymetlendirme şunları söyledi:

Aralık ayında aylık bazda yüzde 1,18 düzeyinde gerçekleşen tüketici enflasyonu ile yıllık TÜFE enflasyonu 20,12 puan düşerek yüzde 64,27’ye gerilemiştir.

Kasım ayından itibaren enflasyonda bariz bir düşüş trendine girdik ve 2022 yılını Orta Vadeli Program maksadımızın altında bir noktada kapatıyoruz.

Aynı periyotta, yurt içi üretici fiyat endeksinin (Yİ-ÜFE) de aylık bazda yüzde -0,24 oranında gerçekleştiğini ve yıllık Yİ-ÜFE’nin 38,30 puan azalarak yüzde 97,72’ye gerilediğini görüyoruz.

Tüm dünyada kuvvetli şartlara sahne olan 2022 yılını, yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı önceleyen Türkiye İktisat Modelimiz (TEM) sayesinde muvaffakiyetle geride bıraktık.

Fiyat artışlarına yönelik aldığımız tedbirler ve fiyatlarda yapılan güzelleştirmelerle, vatandaşlarımızın alım güçlerini koruduk. TEM çerçevesinde enflasyona karşı uyguladığımız siyasetlerin birikimli tesirlerini önümüzdeki aylarda tüm vatandaşlarımız daha net hissedeceklerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizi Türkiye Yüzyılı’na hazırlarken, enflasyona karşı sürdürdüğümüz amansız çabamızda, işsizliğe ve küçülmeye yol açmayan siyasetleri uygulamaya devam edeceğiz.

Başa dön tuşu