NATO/Stoltenberg: Türkiye’nin NATO’ya katkısı F-35’lerden çok daha derin

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye’nin NATO’ya katkısı ve NATO’nun Türkiye ile iş birliği, F-35’lerden çok daha derin ve kapsamlıdır. S-400 problemini küçümsemiyorum, fakat bir NATO müttefiki olarak Türkiye S-400’lerden çok daha fazlasıdır.” dedi.

Aspen Enstitüsü tarafından ABD’nin Colorado eyaletinde düzenlenen yıllık güvenlik konferansına katılan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye’nin S-400 alımına ait değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin, Rusya’dan S-400 alım sürecini yakından takip ettiklerini ve mevzuyu ilgili üniteler ortasında konuştuklarını anlatan Stoltenberg, “Ne cins savunma sistemlerini alacaklarına her bir ülke kendisi karar verir. Lakin NATO için değerli olan şey (bu sistemlerin NATO sistemleriyle) uyumlu çalışıp çalışmamasıdır.” sözünü kullandı.

Stoltenberg ayrıyeten, “Türkiye’nin aldığı S-400 sistemleri NATO’nun hava savunma sistemine entegre olmayacak zira bunlar bir ortada çalışabilir sistemler değil. Aslında Türkiye de bu türlü bir talepte bulunmadı.” değerlendirmesini yaptı.

– “Türkiye NATO’nun hava savunma sisteminin entegre bir parçasıydı”

Stoltenberg, “Türkiye’nin NATO’ya katkısı ve NATO’nun Türkiye ile iş birliği, F-35’lerden çok daha derin ve kapsamlıdır. S-400 sorununu küçümsemiyorum lakin bir NATO müttefiki olarak Türkiye S-400’den çok daha fazlasıdır. Türkiye, DEAŞ’la çabada anahtar bir müttefiktir. Türkiye ayrıyeten Balkanlarda, Kosova’da ve Afganistan’da birçok NATO operasyonlarına katkı sağlıyor. Bir NATO müttefiki olarak Türkiye, S-400’den çok daha fazlasıdır. Türkiye NATO’nun hava savunma sisteminin entegre bir kesimiydi, o denli olmaya da devam edecek. Lakin geldiğimiz noktadan ötürü kaygılıyım zira Türkiye artık F-35 programının bir kesimi olmayacak.” diye konuştu.

Türkiye’nin ABD’den Patriot sistemlerini yahut İtalya-Fransa iştiraki Eurosam’dan füze sistemlerini almak gayesiyle birtakım görüşmelerini sürdürdüğünü de kaydeden Stoltenberg, bu görüşmelerin değerine vurgu yaptı.

S-400 alımının akabinde Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması üzere bir tartışmanın olup olmadığı formundaki soruya Stoltenberg, “Türkiye kıymetli bir NATO müttefikidir ve hiçbir müttefik bu türlü bir mevzuyu gündeme getirmedi zira görüyoruz ki hepimiz bir başkasına bağımlıyız.” karşılığını verdi.

Stoltenberg, S-400 ile başlayan uyuşmazlığı çözemedikleri durumda da bunun ittifaka tesirinin asgarî olması için çalışacaklarını belirtti.

Türkiye’nin S-400’leri almasına ait Beyaz Saray’dan dün yapılan açıklamada, S-400’lerden ötürü Türkiye’nin artık F-35 projesinin modülü olamayacağı kaydedilerek, “ABD, Türkiye ile stratejik bağlantısına hala çok paha vermektedir. NATO müttefikleri olarak münasebetlerimiz çok katmanlıdır ve yalnızca F-35’lere bağlı değildir.” değerlendirmesi yapılmıştı.

Ayrıca ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin, S-400 alımından ötürü F-35 projesinden çıkarılması için sürecin başlatıldığını kaydederek, “Bununla birlikte ABD, Türkiye’nin stratejik iştirakine hala çok bedel vermektedir.” açıklamasını yapmıştı.

AA

Başa dön tuşu