Naklen yayında kıran kırana mücadele, kritik gün 8 Temmuz

SEFER YÜKSEL

Türk futbolunda yayın krizine tahlil arayışı tam gaz sürüyor. Yıllık 500 milyon dolar ile Türk futbolunun yayın haklarını elinde bulunduran Katarlı beIN Group’un sahibi olduğu Digiturk, kurdaki artıştan ötürü ziyan ettiği gerekçesiyle, dolar kurunu 3.80 TL’de sabitlemek talebinde bulunmuş, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Kulüpler Biriliği Vakfı bu talebe sıcak bakmamıştı. Kriz büyürken, beIN Group’un 150 milyon dolarlık tazminatı ödeyip mukaveleyi tek taraflı feshetmek istediği haberleri gündeme gelmiş, fakat şirket yaptığı açıklama ile Türkiye’den çekilmek istediği tarafındaki tezleri yalanlamış, mutabakat kapsamındaki birtakım ticari konular hakkında TFF’den ‘doğal ve makul’ taleplerde bulunduklarını bildirmişti.

Bu açıklamaların akabinde TFF, Kulüpler Birliği ve Digiturk yöneticileri 18 Haziran’da bir ortaya gelmiş ve bahis etraflıca görüşülmüştü. Toplantıda yayıncı kuruluş yöneticilerinin kulüplerden, bir sonraki toplantıya bir teklif ile gelmelerini talep ettikleri belirtilmişti. 

KULÜPLERLERDEN YAYINCI KURULUŞA GELİR ARTIRACAK ÖNERİ

Son olarak taraflar 2 Temmuz Salı günü tekrar bir ortaya gelirken, futbol kulüplerinin naklen yayın mutabakatındaki fiyatı 3.80 TL kurdan sabitlenmesini kabul etmediği lakin yayıncı kuruluşa yeni gelir yaratacak teklif sunduğu öğrenildi. Toplantıya TFF Lideri Nihat Özdemir’in davetiyle, naklen yayın ihalesinin yapıldığı Kasım 2016 tarihinde Kulüpler Birliği Vakfı Lideri olan Başakşehir Futbol Kulübü Lideri Göksel Gümüşdağ da katılırken, kulüplerin, gelirleri düşürecek bir modeli kabul etmeyeceklerini bildirdikleri, buna rağmen yayıncı kuruluşun gelirlerini artıracak teklif sundukları belirtildi. Buna nazaran, yayıncı kuruluşa Premier Lig örneğinde olduğu üzere maç öncesi ve sonrası stat içi, stat dışı aktiflik alanlarının kullanılması, soyunma odalarından futbolcularla, kadro kaptanları ile ve teknik yöneticiler ile röportajlar yapılabileceği ve bu biçimde yayıncı kuruluşun gelirlerinin artırılacağı teklifinde bulunulduğu öğrenildi.

Blooomberg HT’ye konuşan üç kulüp yöneticisi, Digiturk idaresinin kuru sabitlemek istedikleri düzeyin kulüpler için kabul edilebilir olmadığının altını çizerek, “Konuşulan düzey mevcut kur seviyesine yakın olan 5 TL’ler üzere düzeyler olsa düşünülebilir, fakat mevcut düzeylerden uzak olan düzeyler kulüpler açısından kabul edilebilir durum değil. İhaleden bu yana kurun geldiği düzey ve yayıncı kuruluşun taleplerinin de farkındayız fakat bizler kulüplerin gelirini düşürmek yerine onların gelirini artırıcı tahlillere açığız” değerlendirmesinde bulundular.

8 TEMMUZ PAZARTESİ 125 MİLYON DOLARLIK ÖDEMEDE SON GÜN  

Öte yandan futboldaki naklen yayın krizinde kritik gün olarak 8 Temmuz Pazartesi öne çıkıyor. Şöyle ki, yayıncı kuruluşun kulüplere toplam 125 milyon dolarlık ödemesi bulunuyor. Bu meblağın yarısının cari kurdan TL olarak ödeneceği, kalan yarısının ise kontratta belirlenen sabit kur düzeyinden (4.51 TL) ödeneceği belirtiliyor.    

Sözleşmeye nazaran, yayıncı kuruluş kelam konusu taksit meblağını kulüplere, mukavelede belirlenen ödeme tarihinden en geç 15 gün sonra ödemek durumunda. 8 Temmuz da kelam konusu 15 günlük gecikme müddetinin de dolduğu tarih. Kulüpler Birliği ve TFF’nin kelam konusu meblağın ödenmemesi durumunda en geç 9-10 Temmuz’da hukuksal süreci başlatıp, ihtar çekecekleri öğrenilirken, beklenti ise yayıncı kuruluşun bu fiyatı ödeyeceği istikametinde.

CAYMA BEDELİ 150 MİLYON DOLAR

Kasım 2016’da yapılan naklen yayın ihalesinin cayma bedeli ise 150 milyon dolar. Yani Katarlı beIN Group 150 milyon dolar ödeyerek naklen yayın mutabakatını tek taraflı feshedebilecek. Lakin beIN Group yaptığı açıklamada Türkiye’den çıkacağı tarafındaki haberleri yalanlamış, Türk Futboluna dayanağını sürdürmek istediğini açıklamıştı. Pekala beIN Group kelam konusu cayma bedelini ödeyip muahedeyi sona erdirecek mi? Bu noktada Bloomberg HT’ye konuşan TFF ve kulüp yöneticileri, beIN Group’un, Türkiye’den çıkmak yerine, kulüplerin içinde bulunduğu ekonomik durumu da fırsat bilerek, kurda yaşanan çok artıştan kaynaklı kaybını düşürmek niyetinde olduğunu belirtiyor. Öte yandan Katarlı beIN Group’un, yalnızca Digiturk’ü satın alırken 1.1 milyar dolar ödediği, şirket önemli paha kaybına uğrayacağı için futbol naklen yayınlarından çekilmesinin pek mümkün olmadığı yorumları yapılıyor

 

 

Başa dön tuşu