Musk ‘Tesla tweetleri’ni savundu

Tesla’nın Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, hakkında Tesla yatırımcıları tarafından 2018’de yaptığı bir paylaşım nedeniyle açılan ve geçen hafta San Fransisco Federal Mahkemesi’nde görülmeye başlanan davada savunmasını bitirdi.

Cuma günkü sözünde, tweetleri ile Tesla pay fiyatı hareketleri ortasında bir irtibat olmadığını kaydeden Musk, pazartesi günü yaptığı savunmada da sözlerini yineledi.

Musk, kelam konusu paylaşımda bulunduğunda, Tesla’yı Borsadan çekmenin finansmanı için Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’ndan kelamlı taahhüt aldığını söyledi.

Tweetinde finansman sağladığını belirtmesinin bir öbür nedeninin de SpaceX paylarını satabileceği olduğunu lisana getiren Musk, paylaşımıyla yatırımcıları yanıltmayı amaçlamadığını anlattı.

Musk, salı günkü tabirinde de paylaşımını yaparken makus bir niyeti olmadığını, yatırımcıları bilgilendirmek ve “doğru olanı yapmak” gayesiyle tweet attığını belirterek savunmasını tamamladı.

Hissedarlar ziyana uğradığını argüman ediyor

Tesla CEO’su Musk, 2018 yılındaki bir Twitter paylaşımında şirketi pay başına 420 dolar ödeyerek borsadan çekmeyi değerlendirdiğini, bunun için fonların garanti altına alındığını belirtmişti.

Tesla yatırımcıları ise kelam konusu paylaşım nedeniyle milyarlarca dolar ziyana uğradıklarını tabir ederek Musk’a tazminat davası açmıştı.

Davacı taraf avukatları, Musk’ın, kelam konusu paylaşımıyla yatırımcıları şuurlu olarak yanılttığını ve Tesla paylarında dengesizlik yaşanmasına neden olduğunu sav ediyor.

Başa dön tuşu