Motorin ve benzine zam yapıldı

Motorinin litre fiyatına 18 kuruş, akaryakıtın litre fiyatına ise 20 kuruş artırım geldi, kelam konusu artış pompa fiyatlarına bu gece yarısından itibaren motorinde 15 kuruş olarak akaryakıtta ise 11 kuruş olarak yansıyacak. Motorinde 3 kuruş akaryakıtta ise 9 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

AA muhabirinin Güç Petrol Gaz İkmal İstasyonları Patron Sendikasından (EPGİS) aldığı bilgiye nazaran, motorin ve akaryakıt fiyatlarında yaşanan artışın akabinde, artırımın vergi ayarlamasıyla karşılandığı eşel taşınabilir sistemi bu yıl akaryakıt ve motorin için üçüncü sefer tekrar devreye alındı.

Buna nazaran, motorin fiyatlarında yaşanan 18 kuruşluk artışın 15 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 3 kuruşluk artış vergiden karşılanacak. 

Ankara’da ortalama 6,39 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,54 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul’da 6,32 liradan 6,47 liraya, İzmir’de 6,40 liradan 6,55 liraya yükselecek.

Benzin fiyatlarında ise yaşanan 20 kuruşluk artışın 11 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 9 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

Ankara’da ortalama 7,05 liradan satılan akaryakıtın litre fiyatı 7,16 lira olacak. Akaryakıtın litresi İstanbul’da 6,97 liradan 7,08 liraya, İzmir’de 7,04 liradan 7,15 liraya yükselecek.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve özgürü nedeniyle şirketler ve kentlere nazaran küçük değişiklikler gösteriyor.

Eşel taşınabilir sistemi nedir

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Taşınabilir sistemiyle, petrol fiyatları, döviz kuru ve memleketler arası eser fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye artırım olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

Başa dön tuşu