Morgan Stanley: Gelişen piyasaların dönemi başladı

ABD piyasalarına kıyasla gelişmekte olan ülkelere yönelik olumlu beklentiler artıyor.

Morgan Stanley Yatırım İdaresi Ünitesi Gelişen Piyasalar Araştırma Müdürü Jitania Kandhari gelişen ülke pay senetlerinin cazip değerlemeleri olduğunu ve Hindistan üzere ülkelerin ABD’den daha düzgün büyüyeceğini öngördü.

Kandhari her on yılda bir piyasanın yeni bir önderi olduğunu belirterek “2010’larda bu başkan, ABD pay senedi piyasası ve büyük teknoloji şirketleriydi. Önümüzdeki on yılın başkanları de gelişmekte olan ülke Borsaları olabilir” formunda konuştu.

Söz konusu varlık sınıfı bu yıla güçlü başlangıç yaptı. MSCI Gelişmekte olan Piyasa Endeksi yüzde 8,6 yükseldi. ABD’de gösterge endeks ise yüzde 4,7 yükseldi. Çin’in Sıfır Kovid siyasetini terk etmesi ve Merkez Bankalarının agresif faiz artışlarının biteceğine yönelik yatırımcı pozisyonlanması bu yükselişte tesirli oldu.

Kandhari varlık sınıfındaki ralliyi büyüme farkının tetikleyeceğini belirtti.

Bloomberg’in anketine nazaran gelişen iktisatların 2023 ve 2024 yıllarında sırasıyla yüzde 4,1 ve yüzde 4,4 büyümesi bekleniyor. ABD için beklenti ise sırasıyla yüzde 0,5 ve yüzde 1,2.

Bank of America’nın EPFR Küresel bilgilerine dayandırdığı rapora nazaran Çin’in açılmasıyla birlikte gelişen ülke tahvil ve pay senedi piyasalarına 18 Ocak’ta sona eren haftada 12,7 milyar dolarlık rekor giriş yaşandı. Bu devirde ABD pay senetlerinden ise 5,8 milyar dolarlık çıkış oldu.

Kandhari gelişen piyasalar ortasında seçici olmak gerektiğini belirterek “Hindistan favorilerden bir tanesi. Çin’in yararına olmayan herşey Hindistan’ın lehine görünüyor. Ülkenin Çin’e kıyasla gitgide artan nüfusu ve Çin’den daha düşük borcu bulunuyor. Çin tedarik zincirinde bölünmeye neden olan ‘deglobalizasyon’ fırtınasının ön cephesinde yer alırken Endonezya, Tayland, Vietnam ve Meksika üzere başka gelişen ülke piyasaları bundan yarar sağlıyor.” diye konuştu.

Kandhari tedarik zincirlerinde Çin’den uzaklaşmanın öbür ülkelerde imalat kapasitesini canlandırdığını, bunun da ekonomilerde büyümeyi tetikleyeceğini belirtti.

Ancak her gelişe ülkede işlerin yolunda gidemeyebileceğini belirten Kandhari “Gana, Sri Lanka yahut Pajistan’da bir fırtınanın gelişmekte olan ülkelere orantısız tesiri olmayacaktır. Geçmişe kıyasla daha az risk olduğunu düşünüyorum. Daha ufak ülkeler daha riskli fakat bu ülkeler global büyümenin yüzde 3’ünden daha azını oluşturuyor” diye konuştu.

Başa dön tuşu