Mobius: Altını seviyorum

Ünlü yatırımcı Mark Mobius altının, faizlerin aşağıya yönelmesi, merkez bankalarının alımlarına devam etmesi ve jeopolitk belirsizlikler ve kripto para fanlarının talebi ile birlikte daha da yükselmeye hazırlandığını ve potansiyel olarak ons başına 1,500 dolar düzeyini aşabileceğini kaydetti.

Franklin Templeton Investments’ta 30 yıl misyon aldıktan sonra geçen yıl Mobius Capital Partners LLP’yi kuran Mobius, Singapur’da verdiği mülakatta, “Altını seviyorum” dedi ve altının hep bir portföyde yer alması ve en az yüzde 10’luk bir hisseye sahip olması gerektiğini kelamlarına ekledi. Ünlü yatırımcı, “Faizler aşağı hareket ettiğinde, nereye gideceksiniz ki?” dedi.

Altın 2019 yılında, yatırımcıların yavaşlayan ekonomik büyümeden tasa duyması, ABD ve Avrupa’da para siyasetlerinin gevşeyeceğine ait işaretler ve berbatlaşan ticaret uyuşmazlıklarından ötürü ralli yaptı ve son altı yılın en yüksek düzeyine çıktı.

Mobius, “Faizler çok düşük düzeylere geriliyor, bilhassa şimdilerde Avrupa’da,” dedi ve “Negatif faiz varken euro tutmanın manası ne? Onu da altına yatırabilirsiniz, çünkü altın çok daha düzgün bir para birimi” değerlendirmesinde bulundu.

25 Haziran’da ons başına 1,439.21 dolar ile 2013’ten bu yana en yüksek düzeyini gören altın Perşembe günü 1,413.50 dolar düzeylerinde seyrediyordu. Metal, Fed’in faiz indirimi konusundaki istekliliğini işaret etmesi ve başka merkez bankalarının yeni teşvikleri değerlendirmeye alması ile birlikte bu yıl yüzde 10 kıymet kazandı. Altın 1,500 dolar düzeyinin üzerine en son Nisan 2013’te çıkmıştı.

Mobius, fiyatların tırmanması ile birlikte, yegane yüksek profilli altın fanı değildi. trader Paul Tudor Jones da, fyatların 1,400 doları kırdıktan sonra 1,700 dolara tırmanabileceğini söyleyerek, altını gelecek 12 ila 224 aylık devirde favori tercihi olarak gçsterdi.  BlackRock Inc., geçen ay yaptığı açıklamada, altının yılı daha üstte bitirmesini beklediğini kaydetmişti.

 

Başa dön tuşu