Microsoft, veri merkezi teknolojileri üreticisi Fungible’i satın aldı

HANDE BERKTAN

Amerikan teknoloji devi Microsoft, data depolama, sürece teknolojisi yatırımlarına sürat verdi. Microsoft, Aralık ayında müşterilerine bağlantı ağları için sağlam, düşük gecikme periyodik ve yüksek bant genişliğine sahip temaslar sunan, dünyanın önde gelen yüksek performanslı Hollowcore Fiber (HCF) optik kablo tahlilleri sağlayıcısı Lumenisity satın alımının akabinde, bu hafta bir öbür data merkezi teknolojileri üreticisi Fungible’ı satın aldığını duyurdu.

Microsoft Kurumsal Lider Yardımcısı Girish Bablani, satın almaya ait “Bugün Microsoft, yüksek verimli, düşük güçlü bilgi sürece ünitelerine (DPU’lar) sahip bilgi merkezlerinde ağ ve depolama performansını hızlandırmayı amaçlayan bir şekillendirilebilir altyapı sağlayıcısı olan Fungible Inc.’i satın aldı. Fungible’ın teknolojileri, güvenilirlik ve güvenlik ile yüksek performanslı, ölçeklenebilir, ayrıştırılmış, ölçeği büyütülmüş bilgi merkezi altyapısının aktifleştirilmesine yardımcı olacak.

Fungible grubu, Microsoft’un bilgi merkezi altyapı mühendisliği gruplarına katılacak ve birden çok DPU tahlili, ağ yeniliği ve donanım sistemlerini geliştirmeye odaklanacak.” açıklamasını yaptı.

Microsoft, bulut platformu Azure’un altyapısını yeni satın almalarla güçlendiriyor

Satın almayla Microsoft kendi bulut platform hizmeti Azure’u desteklemek için kullanabileceği DPU teknolojisine sahip olacak.

Bugünkü duyuru, Microsoft’un bilgi gecikme mühletinin güzelleştirilmesi, bilgi merkezi sunucu yoğunluğunun artırılması, güç verimliliğinin optimize edilmesi ve maliyetlerin düşürülmesi dahil olmak üzere geniş teknoloji bilgi merkezi altyapı yatırımlarına odaklandığını gösteriyor. Microsoft satın almaya ait finansal bilgileri paylaşmadı.

Fungible, ağ yazılım teknolojileri şirketi Juniper Networks’ün kurucu ortağı Pradeep Sindhu ile Apple Eski Kıdemli Lider Yardımcısı yazılım mühendisi olan Bertrand Serlet tarafından 2015 yılında kuruldu. Fungible, Ağustos ayında Meta’ya yapılan başarısız bir satış söylentisinin akabinde işçisini işten çıkardığını ve eser portföyünü küçülttüğünü açıklamıştı.

DPU’lar için pazarda artan rekabet, Fungible üzerinde de baskı oluşturuyordu. Nvidia, 2019’da DPU üreticisi BlueField’i, AMD ise Pensando’yu satın almıştı.

Aralık ayında yüksek süratli fiber şirketi Lumenisity’i satın almasının akabinde Microsoft, 2 ay içerisinde ikinci bilgi merkezi merkezli satın alımını gerçekleştirmiş oldu.

Başa dön tuşu