Merkez bankacılar dünya ekonomisini tek başına kurtarmaktan bıktı

Küresel merkez bankacılar, mevzu dünya iktisadını desteklemeye gelince yine sürücü koltuğunda, lakin artık merkez bankacıların kıymetli kısmı hükümetlerin kurtarma uğraşlarında kendilerine katılmalarını istiyor.

Küresel yavaşlama ortamında, Fed, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve tahminen de Japonya Merkez Bankası, tümü birden, önümüzdeki aylarda para siyasetlerini gevşetmeye hazırlanıyor. Fakat geçmişe nazaran daha dar bir hareket alanı olması ile birlikte, merkez bankası liderleri siyasetçilere , şayet gerileme devam ederse, harekete geçme gereksiniminde olacaklarını söylüyorlar.

Bu baskı, G-7 ülkelerinin merkez bankacılar ve maliye bakanlarının Paris’in kuzeyinde gerçekleştirecekleri toplantıda şahsen yüzyüze uygulanabilir. Bu toplantı, evvelce varsayım edilemez ticaret savaşı risklerinin daha derin bir gerilemeye yol açabileceği ve birtakım tahvil piyasalarının artan resesyon mümkünlüğünü işaret ettiği tehlikeli bir periyotta gerçekleştiriliyor.

G-7 toplantısının konut sahibi ülkesi Fransa bu mevzuda yolu açabilir. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Sarı Ceketliler’in protestolarına reaksiyon olarak tüketicilere 17 milyar euroluk (19.2 milyar dolar) takviyesi, bütçe açığını düşüreceğine ait taahhüdüne zıt bir adım olabilir, lakin global yavaşlama ortamında iktisat için hayli önemli bir takviyesi işaret ediyor. Fransa’nın ekonomik büyümesinin 2019 yılında son altı yılda birinci defa Euro Bölgesi ortalamasını aşması bekleniyor.

OECD baş ekonomisti Laurence Boone, “Her yerde siyasi riskin artmakta olduğunu görüyoruz, bu nedenle herkese yararı dokunacak halde büyümedeki zayıflığı çözmek epeyce acil,” dedi ve “Bu yalnızca para siyaseti yoluyla başarılamaz” değerlendirmesinde bulundu.

Merkez bankaları halihazırda büyümeyi muhafaza konusunda kendi rollerini oynamaya hazır durumda. Fed Lideri Jerome Powell geçen hafta , bu ay faiz indirimine gidilmesinin neredeyse kesin olduğunu işaret ederken, AMB Lideri Mario Draghi de tıpkı istikamette işaretler gönderiyor.

-Ateş gücü sınırlı

Ancak hudutlu ateş gücü ve şişmiş bilançoları ile birlikte, Fed, örneğin, evvelki aşağı dönüş dönemlerindekinin yarı düzeyinde gösterge faizine sahip. Japonya Merkez Bankası ve AMB’nin faizleri aslında sıfır düzeyinin altında.

Pacific Investment Management Co. portföy yöneticisi Andrew Bosomworth, “Maliye siyasetinin ileride yeni para siyaseti olduğunu görmeyi bekliyoruz” dedi.

Powell ABD’nin maliye siyaseti durumunun uzun vadede sürdürülemez olduğu ikazında bulunurken, geçen hafta yaptığı açıklamada, “para siyasetinin rakipsiz olması yeterli bir şey değil” dedi. ABD iktisadına 2018 yılında Lider Donald Trump’tan 1.5 trilyon dolarlık vergi dayanağı geldi, fakat bunun tesiri artık azalıyor.

Avrupa’da, Draghi, para poli,tikasının son 10 yıllık devirde “orantısız” bir yük üstlendiği şikayetinde bulundu.

Bazıları, bu bildirinin Memleketler arası Para Fonu (IMF) İdari Yöneticisi Christine Lagarde’ın kasım’da Draghi’nin yerini alması ile birlikte daha faal bir halde verilebileceğini düşünüyorlar. Lagarde halihazırda, bir sonraki ekonomik gerilemede, “her nerede mümkünse mali teşviğe” gereksinim duyulacağını söylemiş durumda. IMF’de Lagarde’ın potansiyel halefi İngiltere Merkez Bankası Lideri Mark Carney de emsal bir görüşü savunuyor.

Yetkililerin bu davetleri, global tahvil faizlerindeki çöküş ve bunun sonucu hükümetlerin daha ucuza borçlanıyor olmaları dikkate alındığında ek yük getiriyor. Avrupa’da, dikkatlerin büyük kısmı Almanya üzerinde: Bu ülke yalnızca bütçe fazlasına sahip değil, birebir vakitte yatırımcılar 15 yıl kadar borçlanabilmek için ödeme yapacaklar.

Büyük zorluk yüksek borç rasyolarında. Fransa, örneğin, GSYH’sının % 100’üne yakın borç oranına sahip. Bu oran İtalya için daha da yüksek.

-“Koordineli mali teşvik büyümeyi destekler”

OECD’ye nazaran, Euro Bölgesi için tahlillerden biri, kimi ülkelerde mali teşvik koordine edilirken, öteki kimilerinde, gevşek para siyasetleri ile birlikte yapısal ıslahatlara gidilmesi olabilir. OECD’nin hesaplamalarına nazaran, ortak bir uğraş GSYH’yı bu yıl ve gelecek yıl 0.75 puan yükseltecek.

Ancak merkez bankaları ve hükümetler, seçimleri sol partiler kazanırsa, işbirliği yapmayı bırakabilir. ABD ve İngiltere’de kimi kanun yapıcılar, kendi para ünitelerini denetim edebilen ülkelerin kamu harcamaları yoluyla daha güçlü bir ekonomik büyüme sağlayabileceklerini işaret eden Çağdaş Para Siyaseti’ni savunuyorlar.

Algebris Investments makro strateji müdürü Alberto Gallo, “Eğer mevcut olağan dışı siyasetler ileride klâsik önlemlerin ötesine geçerse, gelecekteki siyasi görünüm daha da radikal bir değişikliğe yol açabilir” dedi.

Aynı vakitte, G-7 yetkilileri, hükümetlerin teşviklerden süratli bir halde geri adım attıkları son krize bakabilirler. Dünya iktisadı, siyaset yapıcılar 2010 yılı başındaki toplantıda “çıkış stratejilerine bakma ve daha sürdürülebilir bir maliye siyaseti yolu izleme” konusunda muahedeye vardıklarında resesyondan zahmetle kaçabilmişti.

İngiltere Merkez Bankası eski siyaset yapıcısı ve artık Citigroup özel iktisat danışmanı olan Willem Buiter, “Gelişmiş sanayi ülkelerinin birçok için, para siyaseti alanı çok daralmış durumda,” dedi ve “Kendimizi mümkün global resesyona düşmekten korumak için maliye siyaseti araçlarına gereksinimimiz var” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Başa dön tuşu