Memur ve emeklinin gözü Aralık ayı enflasyon verisinde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı enflasyon bilgilerini yarın saat 10.00’da duyuracak.

Memur maaşları ile SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı emeklilerinin aylıklarına yapılacak artırımlar yarın enflasyon datalarının açıklanmasıyla büyük ölçüde netleşecek. Olağanda SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları bu yılın Temmuz – Aralık devrindeki enflasyon oranında artacak. Memur maaşları ve Emekli Sandığı’ndan emekli olanların aylıklarına ise 2022’nin Temmuz ayında yapılan yüzde 7’lik toplu kontrat artırımına nazaran yılın ikinci yarısındaki enflasyon farkı + 2023 yılı birinci yarısına ilişkin yüzde 8 toplu kontrat artırımı oranında artış yapılacak.

TÜİK’in bilgilerine nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Kasım’da bir evvelki aya nazaran yüzde 2,88 artarken, Temmuz-Kasım periyodunda de tüketici fiyatlarında yüzde 14,05 artış meydana geldi. Böylelikle 5 aylık devirde, maaşlara yapılan yüzde 7’lik artırım oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı.

Memurlar, yılın ikinci yarısına ait olarak topla sözlemden kaynaklanan yüzde 7’lik artırım ve enflasyon farkı almışlardı. Artık Aralık’ta data tıpkı kalsa bile memurlar toplu mukaveleden doğan yüzde 7’lik artırımın farkı olarak yüzde 7,2’lik enflasyon farkı alacak. Emekliler de yüzde 14,05’lik artırım alacak. Lakin kelam konusu artışların ömür maliyetini ne kadar karşılayacağı merak konusu.

Memurlar ay rıca toplu mukaveleden kaynaklı olarak da 2023’ün birinci altı ayı için yüzde 8 artı enflasyon farkı oranında artırım yapılacak.

Bloomberg HT beklenti ankentine nazaran Aralık’ta yıllık enflasyon 67 düzeyinde olacak.

Beklenti anketinin gerçekleşmesi halinde Temmuz-Aralık devri için yüzde 17,2 enflasyon artışına istinaden, maaşlara yüzde 10,2’lik enflasyon farkı ve toplu mukavele yeterince yüzde 8’lik artırım ile yüzde 18,2’lik artırım yapılması kelam konusu olacak.

Memur, kontratlı ve memur emeklileri, artırımlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak’ta alacak.

Öte yandan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını geçen yılın son 6 aylık enflasyonu oranında artırımlı alacak.

Memura refah hissesi gündemde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son kabine toplantısının akabinde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin çıkarını, zenginliğini, çalışanlar başta olmak üzere milletin her kısmına yansıtmakta kararlı olduklarını belirterek, memur ve emekli maaş artışlarını da bu yaklaşımla ele alacaklarını söz etmişti.

Bu kapsamda Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere memur ve emeklilerin maaşlarına enflasyon farkı ve toplu kontrattan alacakları artırımın yanı sıra ek bir takviye de sağlanması bekleniyor.

SSK emeklileri için de beklenti anketinin gerçekleşmesi halinde Temmuz-Aralık periyodu için yüzde 17,2 enflasyon artışına istinaden, 17,2’lik bir artış yapılacak. Minimum fiyata yapılan yüzde 54,6’lık artış sonrası emeklilerde de bir refah hissesi beklentisi kelam konusu. Fakat bu refah hissesinin olup olmayacağı, olursa ne kadar olacağını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması bekleniyor.

Başa dön tuşu