Mayıs’ta yumurta üretimi azaldı, tavuk eti üretimi arttı

Türkiye’nin yumurta üretimi, mayısta bir evvelki aya nazaran yüzde 1,2 azalışla 1,6 milyar adet oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ait kümes hayvancılığı üretimi istatistiklerini açıkladı.

Buna nazaran, yumurta üretim ölçüsü mayısta bir evvelki aya nazaran yüzde 1,2 azalırken, geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 1,2 arttı. Mayısta 1,6 milyar adet tavuk yumurtası üretildi.

Mayısta kesilen tavuk sayısı bir evvelki aya nazaran yüzde 8,3 artarken, geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 5,7 azalarak 109 milyon olarak kayıtlara geçti.

Kesilen hindi sayısı mayısta bir evvelki aya nazaran yüzde 1,6 arttı, geçen yılın birebir ayına nazaran ise yüzde 26 geriledi. Mayısta kesilen hindi sayısı 458 bin oldu.

Tavuk eti üretimi, mayısta aylık bazda yüzde 8 artarken, yıllık bazda da yüzde 3,3 düştü ve 193 bin 330 ton olarak gerçekleşti.

Hindi eti üretimi de bir evvelki aya kıyasla yüzde 2,1 arttı ve 4 bin 656 ton olarak kayıtlara geçti. Hindi eti üretimi mayısta geçen yılın tıpkı ayına nazaran ise yüzde 32,4 düşüş gösterdi.

Mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış seriye nazaran, tavuk eti üretimi mayısta aylık bazda yüzde 1,5 artış gösterdi. Takvim tesirinden arındırılmış seriye nazaran ise tavuk eti üretimi 2018’in mayıs ayına nazaran yüzde 3,4 düştü.

Başa dön tuşu