MATIC, UNI, BNB, StarkNet Duyuru Yaptı: Bilmeniz Gerekenler!

Yüksek hacimli kripto projeleri MATIC, UNI, BNB, ağlarında köklü değişiklere yol açacak yeni yükseltmeleri duyurdu. Akıma katılan StarkNet, bu çeyreğin sonuna kadar yeni bir sürüme geçmeyi planlıyor.

MATIC, UNI ve BNB’den önemli yükseltme haberleri var

Polygon (MATIC)

Ethereum ölçekleme çözümü Polygon, Polygon 2.0 yol haritasının bir parçası olarak MATIC için teknik bir yükseltme önerdi. Söz konusu öneri şu anda topluluğun onayını bekliyor. Kabul edildiğinde MATIC, Polygon ekosistemindeki birden fazla Blockchain’de staking edilebilen Polygon’a (POL) dönüştürülecek.

Yeni token POL’un zkEVM ve Supernets dahil olmak üzere tüm Polygon protokollerinde çalışması amaçlanıyor. Bu yükseltme, Polygon validatörlerine farklı chain’ler arasında işlemleri güvence altına alma olanağını da sağlıyor.

Bu arada, MATIC’ten yeni token POL’a geçişin 4 yıl sürmesi bekleniyor. Bu uzun süre, kullanıcılara yeni token’e uyum sağlamak için daha geniş bir zaman tanıyacak. Önerilen yükseltme, Polygon topluluğunun onayına tabidir. Ekip, POL’a geçişin, topluluk kararına bağlı olarak birkaç ay içinde başlayabileceğini söylüyor.

Altcoinhaberi.com olarak aktardığımız üzere Polygon, geçen hafta ekibinde de köklü değişiliklere gitti.

BNB Coin (BNB)

BNB Coin, “ZhangHeng” yükseltmesi için 19 Temmuz’a tarih verdi. 12 Temmuz tarihli resmi duyuruya göre BNB, “ZhangHeng” yükseltmesi olarak bilinen önemli bir yükseltmeden geçecek. Bu hard fork, BNB Beacon Chain ağına çeşitli değişiklikler ve iyileştirmeler getiriyor.

“ZhangHeng” yükseltmesi, adını eski Çin’den başarılı bir bilim insanı olan Zhang Heng’den aldı. Zhang Heng, özellikle astronomi, matematik, mühendislik ve daha pek çok alanda mükemmel olan bir bilgeydi.

Yaklaşan “ZhangHeng” yükseltmesi, BNB Beacon Chain’e dikkate değer değişiklikler getiriyor. Yeni özelliklerden biri, BEP-255 teklifi aracılığıyla on-chain varlık konsensunun uygulanmasıdır. Bu geliştirme, özellikle her bir bloktaki kullanıcı dengesi değişikliklerini izleyerek ve mutabakat hatalarını belirleyerek güvenliği artırmayı amaçlıyor. Ayrıca, bu tür hatalar durumunda, Blockchain yeni bloklar üretmeyi durduracak.

Uniswap (UNI)

Uniswap V3, Avalanche ekosistemine doğru genişleyen bir başka DeFi bluechip’i olarak Avalanche C-Chain’de çıkışını yaptı. Curve ve Aave gibi önde gelen DeFi platformlarının izinden giden Uniswap’in Avalanche’taki lansmanı, ağa Trader Joe, Dexalot ve DeltaPrime gibi Avalanche’a özgü mevcut borsaları tamamlayan başka bir DEX seçeneği sunuyor.

Avalanche’daki dağıtım, Şubat ayında Michigan Üniversitesi’nin Blockchain kulübü Michigan Blockchain tarafından öne sürülen bir teklifle başladı. Teklif, çeşitli ve sağlam bir multi-chain geleceği desteklemeyi ve Avalanche’ta büyüyen ekosistemden yararlanmayı amaçlıyor. Teklif için oylama, %95’lik ezici bir çoğunlukla lehte kabul gördü.

2018’de Ethereum’da tanıtılan Uniswap, AMM modelinde devrim yarattı. Bununla birlikte DeFi alanında hızla popülerlik kazandı.

StarkNet, V12.0 yükseltmesini duyurdu

Bir diğer gelişmede StarkNet ekibi, ağın iş hacmini artıran Quantum Leap V12.0 yükseltmesini duyurdu. Yeni yükseltme, Goerli ağında bir haftadan fazla testin ardından Ethereum ağında yürürlüğe girdi.

Bu aşamada, StarkNet geliştiricileri ağda saniyede işlenen işlemleri (TPS) önemli ölçüde artırdı. Ek olarak ekip, mevcut proje hedeflerinin 2023’ün üçüncü çeyreğinin sonuna kadar saniyede yüzlerce işlem gerçekleştirmek olduğunu belirtti.

Ayrıca Quantum Leap yükseltmesi, test aşamasında 37 TPS kaydetti ve kayda değer bir 90 TPS zirvesi elde etti. Quantum Leap yükseltmesi, ağ verimini artırmanın yanı sıra işlem gecikmesini de iyileştirecek. Yükseltme, standart koşullar altında işlem süresini 10 saniyenin altına düşürüyor. StarkWare, bu iyileştirmelerin, kullanıcılar için daha yüksek işlem hacmiyle daha hızlı işlemler sağlayarak Ethereum uygulamalarının DeFi ve GameFi gibi alanlarda genişlemesini kolaylaştıracağını tahmin ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu