MASAK, bazı ödeme tutarlarını yeniden belirledi

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan “MASAK Genel Bildirisi’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu değişiklikle yükümlü kümelerden gelen artış taleplerine karşılık vermek ve Mali Hareket Misyon Gücü (FATF) standartlarına ahenk sağlanması amaçlandı. Bu kapsamda kimlik tespitinde kolaylaştırılmış önlemlerin öngörüldüğü bildirimde belirlenen nakdî fiyatlar, muhtaçlığa binaen artırıldı.

Basitleştirilmiş önlem uygulanacak (teyit zaruriliği olmayacak) hayat sigortasında, bir yıl içinde ödenecek prim meblağı toplamı 5 bin liradan 12 bin liraya, tek primli sigortalarda prim fiyatı 12 bin 500 liradan 25 bin liraya yükseltildi.

Ön ödemeli kartlara ait süreçlerde kimlik tespiti yapılması mecburî olmayan meblağlardan, birebir yıl içinde nakit çekim meblağı 500 liradan 1000 liraya, tek kullanımlık olan ve tekrar yükleme yapılması mümkün olmayanlarda yüklü para meblağı 1250 liradan 2 bin 750 liraya, yine yükleme yapılabilen kartlarda toplam yükleme limiti bir ay içinde yüklenebilecek bakiye ölçüsüyle her halükarda bakiyesi 1250 liradan 2 bin 750 liraya çıkarıldı.

Mobil ödeme hizmeti süreçlerinde çekim meblağı arttı

Ödeme ve elektronik para kuruluşlarınca gerçekleştirilen elektronik paranın teminine yönelik süreçlerde, tıpkı yıl içinde nakit çekim meblağı 500 liradan 1000 liraya, yine yükleme imkanı bulunmaması halinde, elektronik olarak saklanan fon fiyatı 1250 liradan, 2 bin 750 liraya, yine yükleme yapılabilen kartlarda toplam yükleme limiti bir ay içinde yüklenebilecek bakiye ölçüsü ile her halükarda bakiyesi 1250 liradan 2 bin 750 liraya yükseltildi.

Elektronik haberleşme hizmetleri aracılığıyla sunulan ödeme hizmetine (mobil ödeme hizmeti) ait süreçlerde, bir seferlik süreç meblağı 500 liradan 1000 liraya, aylık süreç meblağı 1250 liradan 2 bin 750 liraya çıkarıldı.

Söz konusu fiyatlar en son şubat 2021 devrinde FATF standartlarına ahenk emeliyle yapılan mevzuat değişiklikleri kapsamında güncellenmişti.

Tebliğ, 1 Şubat’ta yürürlüğe girecek.

Başa dön tuşu