Makarna 5 ayda 251 milyon dolar kazandırdı

Makarna üretim ve ihracatında kıymetli bir pozisyonda bulunan Türkiye, yılın birinci 5 ayında yüzde 9 artışla 251 milyon 852 bin 338 dolar dış satım geliri elde ederken, ulaştığı ülke sayısını da 160’a çıkardı. 

 

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği İdare Şurası Lideri Abdülkadir Külahçıoğlu, bölümdeki gelişmeleri AA muhabirine kıymetlendirdi.

Makarna üreticileri açısından 2019 yılının şu ana kadar yeterli geçtiğini belirten Külahçıoğlu, ihracat ölçüsünde yüzde 7’lik artışla bölümün yükselişini sürdürdüğünü vurguladı. 

 

Külahçıoğlu, yılın birinci 5 ayında, geçen yılın birebir devrine oranla gelir bazında yüzde 9’luk ihracat artışı yakalandığını belirterek, “Geçen yılın birinci 5 ayında yaklaşık 230 milyon dolarlık bir ihracat gelirimiz vardı. Bu yıl ise 251 milyon 852 bin 338 dolarlık gelirle yüzde 9’luk büyümeyi realize etmiş olduk.” dedi.

 

Miktar bazında da artış yaşandığını tabir eden Külahçıoğlu, ocak-mayıs devrinde ihraç edilen makarna ölçüsünün 2018’in birebir devri nazaran yüzde 7 artarak 538 bin 824 tona çıktığı bilgisini verdi.

 

Külahçıoğlu, Türkiye’nin 2018 yılında 1 milyon 200 bin tonun üzerinde makarna ihracatı yaptığını anımsatarak, 2019 yılı için belirledikleri yüzde 15’lik ihracat artışı gayesi için umutlu olduklarını söyledi.

“Adını duymadığınız ülkelere ulaşıyoruz”

Ulaştıkları pazar sayısını arttırma istikametinde ağır efor harcadıklarını aktaran Külahçıoğlu, birçok kişinin ismini bile duymadığı ülkelerin sofrasına Türk makarnasının götürüldüğünü kaydetti.

Külahçıoğlu, geçen yıl 154 ülkeye yapılan ihracatın Fildişi Kıyısı, Malavi, Polinezya, Mayotte, Peru, Dominik Cumhuriyeti’nin eklenmesiyle 160’a çıktığını tabir ederek, “Üreticilerimiz durmuyor, dünyanın her yerine gidiyorlar. Afrika üzere şiddetli coğrafyalarda, otellerin bile olmadığı kentlerde pazarlar yaratıp, ülkemizin ihracatına katkı sağlıyorlar.” diye konuştu.

Külahçıoğlu, ihracat pazarına eklenen yeni 6 pazara, 2019’un birinci 5 ayında 700 tona yakın eser gönderildiği bildirdi.

“Sektörün büyüklüğü 1 milyar dolar”

Büyüklüğü 1 milyar doları bulan Türk makarna bölümünde 24 üreticinin olduğuna işaret eden Külahçıoğlu, 40 bin bireye direkt ve dolaylı olarak istihdam sağlandığına dikkati çekti.

Külahçıoğlu, Türkiye’nin makarna üretiminde ve ihracatında değerli bir pozisyonda olduğuna değinerek, “Her geçen yıl büyüyen bir Türk makarna dal var. Girdiğimiz pazarlarda daima kalıcı oluyoruz. Gelecek yıl, bu yükseliş trendimizi korumak istiyoruz. Bu durum ülkemiz açısından sevindirici.” dedi.

– “İç tüketim de artıyor”

Makarnanın son yıllarda mesken dışında da tercih edilen bir eser hale geldiğini söz eden Külahçıoğlu, iç tüketim sayılarının da artış gösterdiğini kaydetti.

“Tüketimde dünya sıralamasında 18. sıradaydık, 8. sıraya yükseldik.” diyen Külahçıoğlu, “Kişi başı tüketim 8 kilogram, bu da sevindirici. Bunu daha üste çıkarmak için farklı kanallardan tüketicileri bilgilendiriyoruz. Konut dışı tüketim önemli artış gösterdi. Artık dışarıda da makarna tüketimi tercih edilir hale geldi.” değerlendirmesinde bulundu.

Başa dön tuşu