Küresel piyasalarda iştah geri döndü

Asya endeksleri, hafta başından bu yana yeni yıl nedeniyle kapalı olan Hong Kong piyasalarının tatilden yükselişle dönmesinin tesiriyle paha kazanıyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi nisan ayından bu yana en yüksek düzeyden kapanma yolunda ilerliyor. Yükselişle Hong Kong’da süreç gören teknoloji paylarının %3’ün üzerinde paha kazanması tesirli oldu. Japonya’da Topix endeksi yendeki güçlenme nedeniyle sabahki çıkarlarını geri vererek eksiye döndü.

Dün sonlu kayıplarla günü tamamlayan ABD endeksleri ise vadeli süreçlerde hafif yükseldi. Bloomberg Dolar Endeksi yatay.

AMB tarafında şahin çıkışlar

Piyasalar ABD Merkez Bankası Fed’in nakdî sıkılaştırma adımlarını daha ölçülü atacağı beklentisini fiyatlarken, 2 Şubat’ta faiz kararını açıklayacak olan Avrupa Merkez Bankası’nın yetkilileri ise şahin iletiler vermeye devam ediyor.

AMB İdare Kurulu Üyesi Gabriel Makhlouf, gelecek iki toplantıda faizlerin aralık ayında olduğu üzere 50’şer baz puan artırılmasından yana olduğunu söyledi.

Makhlouf Çarşamba günkü konuşmasında, “Önümüzdeki haftaki toplantımızda ve mart toplantımızda da aralık ayına benzeri faiz artırımlarına devam etmemiz gerekiyor. Bununla birlikte karar süren belirsizlik göz önüne alındığında, gelecekteki siyaset kararlarımızın datalara bağlı olmaya devam etmesi gerekiyor” dedi.

Der Spiegel’in haberine nazaran Bundesbank Lideri Joachim Nagel de enflasyona konusunda rahat olmamak gerektiği konusunda uyardı ve AMB’nin yılın ikinci çeyreğinde faiz artırmaya devam edebileceğini belirtti. “Yüksek enflasyon meselesinin çözüldüğünü çok erken ilan eder üzere gözükmemek konusunda dikkatli olmalıyız” diyen Nagel, “AMB Lideri Christine Lagarde’ın çizdiği rotadan sapmak için hiçbir neden göremiyorum. Ne de olsa enflasyon maksadımız olan %2’den hala çok uzaktayız” diye konuştu. AMB İdare Kurulu Üyesi Bostjan Vasle de Şubat ve Mart aylarında 50’şer baz puanlık faiz artışlarını desteklediğini açıkladı. Slovenya Merkez Bankası Lideri olan Vasle, “Enflasyon, son aylarda hizmet fiyatlarında yaşanan artışın tesiriyle, yüksek seyretmeye devam ediyor” dedi.

Başa dön tuşu