Küresel piyasalarda BOJ fiyatlamaları

Bu sabah büyük Asya Pasifik endekslerinde düşüş yaşanırken BOJ kararı ile Japon Borsaları olumlu ayrışıyor. Düşük risk iştahı Hong Kong Hang Seng, Çin CSI 300 ve Güney Kore Kospi’ye kayıp olarak yansırken Japon Nikkei 225 ve Topix yükseliş kaydetti.

Kötü Goldman bilançosu sonrası yüzde 0,2 düşüşle Salı gününü kapatan S&P 500’de vadeliler sabah saatlerinde yatay. BOJ’un gevşek siyasetinde değişiklik yapmaması sonrası Japon 10 yıllık tahvil getirisi 10,5 baz puan gerileyerek yüzde 0,4’ün altına indi.

ABD 10 yıllık getirisi de BOJ kararı sonrası düşerken günlük yedi baz puan düşüşle yüzde 3,48’den süreç gördü. Bloomberg Dolar Endeksi, yendeki zayıflığın tesiriyle yüzde 0,4 yükseliyor ve 1.230 puan düzeyinde.

Altının onsu 1.900 doların altına geriledi.

Japonya Merkez Bankası’ndan sürpriz yok

Aralık ayında getiri eğrisi amacını esneterek sıkılaşma istikametinde sürpriz bir adım atan ve piyasaları sarsan Japonya Merkez Bankası (BOJ), bu kere piyasa spekülasyonuna karşın sürpriz yapmadı.

BOJ siyaset faizini -yüzde 0,1 ile negatif bölgede sabit tutmaya karar verdi, 10 yıllık getiri maksadını ise yüzde 0 civarında korudu. Banka büyük ökçekli tahvil alım programına devam edeceğini, gerekmesi durumunda bu alımları artırabileceğini ekleyerek getiri eğrisi denetimi siyasetine devam edeceği sinyalini verdi.

BOJ projeksiyonlarına nazaran önümüzdeki yıllarda Japonya yüzde 2 üzerinde sürdürülebilir bir enflasyona ulaşamayacak. BOJ’un piyasa spekülasyonuna karşı gevşek siyasetini rastgele bir sürpriz olmadan devam ettirmesi yeni düşürdü.

Dolar/yen yüzde 2 yükselişle 130 üzerine çıktı. BOJ geçen ay 10 yıllık getiri maksadı üst bandını beklenmedik bir halde yükseltmiş, bu durum Japon tahvil ve kur piyasalarında çalkantıya yol açmıştı. Banka daha evvelden duyurmadığı tahvil alımlarıyla piyasayı dengelemeye çalışmıştı.

Başa dön tuşu