Küresel Piyasalar: Hisseler ve yuan ticaret gelişmeleriyle yükseldi

Asya pay senetleri, ABD ve Çin devlet liderlerinin ticaret savaşında ateşkes yaparak görüşmeleri sürdürme konusunda mutabakatının akabinde ABD pay vadelileri ve yuan ile birlikte tırmandı. ABD Hazine tahvilleri, altın ve yen düştü.

S&P 500 Endeks vadeli kontratları yüzde 0.9 arttı. Risk iştahının artmasıyla birlikte Japonya ve Çin Borsaları Pazartesi günü öğlen sonrası süreçlerde yükseldi. Avrupa vadelileri hudutlu yükseldi. ABD Lideri Donald Trump ile Çin Devlet Lideri Xi Jinping, Cumartesi günkü görüşme öncesinde gelen karışık sinyallerin akabinde yatırımcı umutlarını boşa çıkarmadı. Petrol Rusya’nın OPEC+ üretim muahedesini potansiyel olarak 2020 başlarına kadar uzatma konusunda Suudi Arabistan ile mutabakatının akabinde bedel kazandı.

Japonya’nın Güney Kore’ye birtakım teknoloji eserlerinde ihracat kısıtlamaları planladığını açıklaması ticaret ve piyasalara yönelik artan diplomatik tehlikelerin altını çizdi. Samsung Electronics Co. ile Japon tedarikçilerin payları geriledi.

Teknoloji payları tekrar de Asya’daki çıkarlara öncülük etti. Trump’ın Çinli Huawei Technologies Co.’nun ABD’li tedarikçilerden birtakım eserleri almasına müsaade verme istikametindeki hafta sonu kararı teknoloji paylarının yükselişinde tesirli oldu. Largan Precision payları Tayvan’daki süreçlerde yüzde 10 bedel kazandı.

DBS Group Holdings Ltd. stratejistlerinin notunda, “Çin – ABD ticaret gerginliğinin süreksiz olarak yoldan çekilmesiyle birlikte dikkatler muhtemelen ABD datalarına dönecektir.” dendi. Notta Pazartesi günkü hareketin “ralliden çok rahatlama” olduğu belirtildi ve Cuma günkü ABD istihdam verisinin Mayıs ayındaki zayıflığın bir keze mahsus olup olmadığı konusunda belirleyici olacağı tabir edildi.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadeli kontratları Londra saatiyle 06:00’da yüzde 0.9 tırmandı. Destek endeks Cuma günü yüzde 0.6 yükseldi.
Japonya’da Topix Endeksi yüzde 2 yükseldi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.9 arttı.
Avustralya S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.5 yükseliş kaydetti.
Euro Stoxx 50 Endeksi yüzde 0.7 arttı.

Döviz

Yen yüzde 0.4 düşüşle dolar karşısında 108.26 düzeyinden süreç gördü.
Çin dışında süreç gören yuan yüzde 0.5 paha kazanarak 6.8346’dan alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.2 düşüşle 1.1349’a geriledi.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 2 baz puan yükselerek yüzde 2.03 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi yaklaşık 2 bp artışla yüzde 1.33’e yükseldi.

Emtia

Altın yüzde 1.2 düşüşle ons başına 1,392.33 dolardan süreç gördü.
WTI petrolü yüzde 2.3 tırmanarak varili 59.84 dolara geldi.
Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 0.6 arttı.

Başa dön tuşu