Küresel Piyasalar: Hisseler ve altın Powell sonrası yükseldi, dolar zayıfladı

(güncellendi)

ABD pay senetleri ile birlikte Hazine tahvilleri ve altın, Fed Lideri Jerome Powell’ın iktisatta süregelen belirsizlik ortamında faiz indirimine açık olduğunu işaret etmesi ve bunun sonucu Fed’in Temmuz ayındaki toplantısında faiz indirimine gidileceğine ait piyasa bahislerinin güçlenmesinin akabinde yükseldi.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, Fed Lideri’nin bugünkü Kongre konuşmasının metninde, Cuma günü güçlü çıkan ABD istihdam verisi yatırımcıları faiz imndiriminin büyüklüğüne ait beklentilerini düşürmeyeyöneltse bile, iktisada yönelik aşağı taraflı risklerin sürdüğünü kaydetmesinin akabinde tekrar tüm vakitlerin en yüksek düzeyine yanlışsız hareketlendi. ABD’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, son bir ayda birinci kere yüzde 2.10 düzeyinin üzerine çıkmasının akabinde yüzde 2.04’e geriledi. Dolar zayıfladı. Petrol New York’ta varil başına 59 doların üzerine tırmandı.

BMO Capital Markets ABD faiz strateji müdürü Ian Lyngen, “Powell’ın konuşması güvercinlerin kararlı bir formda güzeline gitti,” dedi ve “Fed Başkanıı, güncelleme maksadıyla, durumun berbata gittiğini teyit etti. Cuma günkü istihdam raporu, piyasanın düşündüğünün bilakis, Fed’in tasalarını giderecek kadar tesirli değildi” değerlendirmesinde bulundu.

Fed Lideri Powell Çarşamba ve Perşembe günü Kongre’de iktisat ve para siyasetinin görünümüne ait iki konuşma yapacak ve bugünkü konuşması TSİ 17:00’de başlayacak. Hem pay senetleri hem de tahvillerin yılbaşından bu yana epey güçlü çıkarlar göstermesi ile birlikte, traderların halihazırda faiz indirimi çevrimini fiyatladıkları dikkate alındığında, yatırımcıların daha diğer nereden dayanak alacakları belgisiz. Yatırımcılar ayrıyeten bu akşam açıklanacak olan Fed’in Haziran toplantısının tutanaklarını da izleyecek.

Avrupa’da, Fransa’dan gelen güçlü imalat bölümü verisi ve Almanya’da tahvil ihalesine gelen düşük talep, ülke tahvilleri üzerinde baskı oluşturdu. Pay senetleri üç günlük düşüşün akabinde yükseldi. Sterlin, İngiltere iktisadının Mayıs ayında yükseldiğini gösteren bilginin akabinde, iki yılın en düşük düzeyini görmesine neden olan düşüşü durdurdu. Asya’da süreç seansı karışıktı. Hong Kong ve Güney Kore paylarında ölçülü çıkarlar görülürken, Japonya ve Çin payları geriledi.

Öte yandan, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve ABD Hazine Bakanı  Steven Mnuchin, Çinli mevkidaşları ile telefonda görüştü ve bu temaslar, devlet liderlerinin geçen ay ticaret görüşmelerinin tekrar başlatılma kararı almasından sonra birinci üst seviye ilgiyi oluşturdu.

Başa dön tuşu