Küresel Piyasalar: Hisseler “istihdam” öncesinde sınırlı yükseldi

ABD ve Avrupa pay senedi vadeli kontratları Asya’daki cansız seansız akabinde fazla değişmedi. Endeksler, ABD’de Perşembe günkü tatil nedeniyle düşük hacimli süreçlerde sonlu yükseldi.

Dolar ABD Lideri Donald Trump’ın kur manipülasyonuyla ilgili olarak Avrupa ve Çin’i suçlamasına rağmen yatay seyretti. ABD Hazine tahvilleri Bağımsızlık Günü nedeniyle süreç görmüyor. Tokyo, Sydney ve Seul pay senetleri yükselirken Hong Kong’da süreç gören paylar fazla değişmedi. Wall Street’te Çarşamba günü, S&P 500 Endeksi’nin son rekorlarının gerisinde kalan Dow Jones Endeksi tüm vakitlerin yükseğini gördü. Yatırımcılar Cuma günkü ABD istihdam raporunu beklerken süreç hacimleri Asya ortalamasının çok altında kaldı.

LPL Financial kıdemli piyasa stratejisti Ryan Detrick, “Bu boğa piyasasında kuşku ve telaşın on yıldır devam ettiğini gördük. Kıymetli nokta maliye ve nakdî siyasetlerinin ikili yararının bu konjonktürün birçok kişinin beklediğinden daha fazla sürmesine yardımcı olabilecek olması.” dedi.

Trump Çarşamba günkü Twitter mesajında Çin ve Avrupa’nın “büyük bir kur manipülasyonu oyunu oynadıklarını” ve ABD ile rekabet etmek için “sistemlerine para pompaladıklarını” söyledi. ABD”nin de ahenk sağlaması gerektiğini ya da başka ülkelerin “kur manipülasyonunu izleyen budalalar olmayı sürdüreceğini” belirtti.

Hisse senetleri

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saatiyle 15:16’da yüzde 0.4 yükseldi.
Japonya’da Topix Endeksi yüzde 0.7 yükseldi.
S&P 500 Endeks vadeli kontratları fazla değişmedi.
Euro Stoxx 50 Endeksi yüzde 0.1 arttı.

Döviz

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyretti.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1 artışla 1.1284’ten süreç gördü.
Japon Yeni 107.80 düzeyinde fazla değişmedi.
Çin dışında süreç gören yuan yüzde 0.2 kıymet kazanarak 6.8739’dan alıcı buldu.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Çarşamba günü 2 baz puan düşüşle yüzde 1.95’ten kapandı. ABD tahvil vadelileri Asya süreçlerinde fazla değişmedi.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi yüzde 1.29 oldu.

Emtia

WTI yüzde 1.2 düşüşle varil başına 56.63 dolardan süreç gördü.
Altın yüzde 0.3 paha kaybederek onsu 1,414.72 dolardan alıcı buldu.

Başa dön tuşu