Küresel Piyasalar: Hisseler düştü, ABD tahvil faizleri 3 yılın düşüğüne geriledi

Asya pay senetleri, yatırımcıların dört haftalık çıkardan sonra mola vermesiyle Çarşamba günkü süreçlerde ABD pay vadelileriyle birlikte çoğunlukla geriledi. ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, zayıf gelen dataların akabinde Kasım 2016’dan beri en düşük düzeyine geriledi.

Japonya, Çin ve Güney Kore pay endeksleri kayıplara öncülük etti. Avustralya payları yükseldi. Yen Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) tahvil alım programında ufak değişiklikler yapması sonrasında seans yükseğini gördü. Hazine tahvilleri ve altın çıkarlarını genişletti. Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Fed idaresine ait haberler geniş para siyasetine ait beklentileri gündeme getirdi.

Wells Fargo Asset Management CIO’su Kirk Hartman, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Finansal varlıklarda enflasyon var. Temkinli duruşla birlikte altına, ABD Hazine tahvillerine kaçış makul. Zira herkes bunun nasıl sonlanacağını merak ediyor.” dedi.

S&P 500 Endeksi evvelki süreçlerde, rekor düzeye tırmanmasından evvel karlar ve kayıplar ortasında dalgalandı. Traderlar Perşembe günkü ABD tatili için de pozisyonlanıyor olabilir. ABD piyasaları Çarşamba günü de erken kapanacak.

Ticaret cephesinde Salı günü fazla kıymetli bir gelişme olmadı. Beyaz Saray ticaret danışmanı Peter Navarro, CNBC ile gerçekleştirdiği mülakatta ABD – Çin görüşmelerinin hakikat istikamette ilerlediğini lakin vakit alacağını söyledi. İngiltere Merkez Bankası (BOE) Lideri Mark Carney yükselen korumacılığın global iktisatta büyük bir siyaset adımı gerektirebilecek geniş çapta bir yavaşlama riskini doğurduğunu belirtti.

ABD’de Perşembe günü fabrika siparişleri ve hizmet dalı bilgileri, Cuma günü ise Haziran ayı istihdam raporu açıklanacak.

UluslararasıPara Fonu (IMF) Lideri Christine Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) direksiyonuna geçmeye hazırlanıyor. Böylece, birinci defa bir bayan lider ek teşviklere gereksinim duyan Euro Bölgesi’nin para siyasetini yönetecek. Lagarde, 31 Ekim’de 8 yıllık misyon mühleti dolacak AMB Lideri Mario Draghi’nin yerine aday gösterildi.

ABD Lideri Donald Trump, Fed İdare Şurası üyeliği için destekleyeceği adayları belirledi. Trump, boştaki iki sandalye için St. Louis Fed Lideri James Bullard’ın araştırma yöneticisi Christopher Waller ve para siyasetine ait alışılmışın dışındaki fikirleriyle halihazırda tenkitlere mevzu olmuş olan Judy Shelton’ı işaret etti.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadeli kontratları Londra saatiyle 06:24’te yüzde 0.1 düştü. Destek endeks Salı günü yüzde 0.3 yükseldi.
Japonya’da Topix Endeksi yüzde 1 düştü.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 azaldı.
Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 0.2 geriledi.
Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.6 yükseldi.
Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 1.1 düştü.

Döviz

Yen yüzde 0.2 artıda 107.62 düzeyinden süreç gördü.
Euro/Dolar paritesi 1.1288’de fazla değişmedi.
Çin dışında süreç gören yuan dolar karşısında 6.8895’te tutundu.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 2 baz puan azalarak yüzde 1.95’e geriledi.
Avustralya’da 10 yıllıkların faizi yaklaşık 3 bp azalarak yüzde 1.30 oldu.

Emtia

WTI yüzde 0.6 yükselişle varil başına 56.40 dolardan süreç gördü.
Altın yüzde 0.6 bedel kazanarak onu 1,427.76 dolar oldu.

Başa dön tuşu