Küresel Piyasalar: Hisse vadelileri bilançoların başlamasıyla geriledi

Asya pay senetleri ABD ve Avrupa pay senedi vadeli kontratlarıyla birlikte düştü. Yen, bilanço devrinin zayıf geçeceğine ait artan tasaların tesiriyle dolar karşısında iki haftanın doruğunu gördü. Yenin yükselişinde, bölgenin en büyük dört iktisadından ikisi olan Japonya ile Güney Kore ortasındaki ticaret savaşı da tesirli oldu.

Asya payları çoğunlukla düşerken Tokyo’daki pay endeksleri yaklaşık yüzde 2 düştü. Canon Inc.’in faaliyet karının bu yıl yüzde 40 düşebileceği istikametindeki Nikkei haberi Japonya Borsasının düşüşünde tesirli oldu. Hong Kong, Şanghay, Seul ve Sydney payları daha hudutlu düşüş kaydetti. Nasdaq endeks vadelileri Netflix Inc.’in geçen çeyrekte ABD’de müşteri kaybettiğini açıklamasının akabinde geriledi. Petrol New York’taki süreçlerde varil başına 57 doların altında kaldı. ABD Hazine tahvilleri yararlarını genişletti.

Güney Kore Wonu, merkez bankasının faiz indirmesine karşın Asya paralarının yararlarına öncülük etti. Güney Kore faiz indirimlerinde Malezya, Hindistan ve Filipinlere katılmış oldu. Endonezya’da Perşembe günü gerçekleştirilecek siyaset toplantısı yakından izlenecek.

Fed’in siyaset toplantısına iki haftadan az bir müddet kala yayınlanan Bej Kitap, görünümün çoklukla olumlu olduğunu ve istihdam piyasasının güçlü kaldığını, buna rağmen şirketlerin yüksek fiyatları ve vergilere bağlı maliyet artışını müşterilere yansıtmakta hala zorlandığını işaret etti.

FTSE Russell global piyasalar araştırma ünitesi idari yöneticisi Alec Young, “Hisselerin güçlü çıkarları en sonunda kar realizasyonuna direnemiyor.” dedi.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Londra saatiyle 07:19’da yüzde 0.2 düştü. Destek endeks Çarşamba günü yüzde 0.7 düştü.
Euro Stoxx 50 Endeksi yüzde 0.6 azaldı.
Japonya’da Topix Endeksi yüzde 2.1 düşüşle kapandı.
Hong Kong Hang Seng Endeksi yüzde 0.6 geriledi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 düştü.

Döviz

Yen dolar karşısında yüzde 0.3 artıda 107.7 düzeyinden süreç gördü.
Çin dışında süreç gören yuan 6.8786’da fazla değişmedi.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1 yükselişle 1.1239’dan süreç gördü.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 düştü.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi yüzde 2.04’e indi.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi 5 baz puan azalarak yüzde 1.34 oldu.

Emtia

WTI petrolün varili varil başına 56.77 dolarda sabit kaldı.
Altın yüzde 0.3 paha kaybederek ons başına 1,422.4 dolardan süreç gördü.

Başa dön tuşu