Küresel piyasalar Fed yetkililerinin mesajlarıyla dalgalandı

ABD’de ölçülü Aralık enflasyon verisi Fed’in faiz artırımlarının boyutunu küçültmeye devam edeceği beklentisi ile pay senetlerini fakat sonlu bir biçimde destekledi.

ABD’de enflasyon datalarının açıklandığı günde S&P 500 yüzde 0,34, Nasdaq 100 yüzde 0,50 yükselişle kapandı. Haftanın son süreç gününde vadeli süreçlerde ABD endeksleri ekside. Avrupa vadelileri ise yükselişte.

Japonya’nın 10 yıllık tahvil getirisi, Japonya Merkez Bankası’nın ultra gevşek para siyasetinin yan tesirlerini gözden geçireceği spekülasyonlarıyla yüzde 0,5 tavanının üzerine yükseldi. Yen, perşembe günü yüzde 2,5’lik yükselişinin akabinde yatay. Yenin gücünü muhafazası Japon Borsasında süreç gören ihracatçı şirketlerin paylarına satış getirdi.

Financial Times’ın Çin’in Alibaba ve Tencent’in ülkedeki ünitelerinin yüzde 51 denetimini sağlayacak “altın hisseleri” almayı planladığı haberinin akabinde Hong Kong’da süreç gören teknoloji payları dalgalandı. Asya’da Japon payları dışında endeksler artıda.

Bloomberg Dolar Endeksi Perşembe günü yüzde 0,87 ile kayıplarını sürdürdü ve hafta başından bu yana kaybını yüzde 1,4’e taşıdı. Bu hafta uzunluğunda ABD 2 yıllık tahvil getirisi 9 baz puan gerilemiş durumda.

Fed yetkililerinden farklı mesajlar

ABD’de fiyat artışlarının değerli göstergelerinden çekirdek enflasyon dün açıklanan bilgilere nazaran aralık ayında ölçülü bir artış kaydetti ve ABD Merkez Bankası Fed’e faiz artış suratını yavaşlatması için imkan tanıdı. Bilginin akabinde Fed swapları 1 Şubat’ta açıklanacak Fed kararı için 25 baz puanlık bir faiz artışı fiyatlamaya başladı.

Fed bölgesel yetkililerinden gelen açıklamalar ise karışık bir tablo çizdi. Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker, Fed’in son periyodun en agresif sıkılaşma döngüsünün sonu yaklaşırken, “önümüzdeki dönemde” 25 baz puanlık faiz artışları yapması gerektiğini belirtti.

Richmond Fed Lideri Thomas Barkin de enflasyonun sürat kesmeye başladığını ve faizleri geçen yıl olduğu kadar agresif bir biçimde yükseltmek zorunda olmadıklarını belirtti.

St. Louis Fed Lideri James Bullard ise faiz oranlarını “mümkün olan en kısa sürede” yüzde 5’in üzerine çıkartmaları gerektiği görüşünde. Bullard, “Fed, enflasyonu düşürmek ve düşük tutmak için oranları gereğince yüksek düzeylerde tutmak zorunda kalacak” diye konuştu. Bu yıl Fed faiz kararlarında Harker’ın oy hakkı var lakin Barkin ve Bullard’ın bulunmuyor.

Başa dön tuşu