Küresel piyasalar Fed yetkililerinin mesajlarıyla dalgalandı

Fed üyelerinin sıkı siyaset iletileri Amerikan pay senetlerinde perşembe günü düşüşlere yol açarken Asya’da Çin Ay Takvimi tatili öncesi risk iştahı yüksek düzeyde bulunuyor.

Perşembe gününü S&P 500 yüzde 0,8, Nasdaq 100 yüzde 0,9 kayıpla tamamladı. İki endeksin vadelileri sırasıyla ölçülü toparlanmaya işaret ediyor. Asya Pasifik’te neredeyse tüm kıymetli endeksler artıda. Çin anakara Borsaları gelecek haftanın tamamında tatil sebebiyle süreç görmeyecek, Hong Kong ise gelecek hafta perşembe gününe kadar kapalı olacak.

Hafta boyunca devam eden tahvil rallisine haftanın son süreç gününde orta veriliyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi iki baz puan yükselerek yüzde 3,40’a ulaştı.

Dolar hafta boyunca sergilediği yatay seyri bugün de sürdürüyor. Bloomberg Dolar Endeksi 1.226 puanda. Japon enflasyon verisi sonrası yen yüzde 0,4 ile dolara karşı gelişmiş ülke para ünitesi kayıplarına öncülük ediyor. Spot altın da yüzde 0,2 kayıpla 1.928 dolar düzeyinde.

Fed yetkililerinden piyasayı geren mesajlar

Fed Açık Piyasa Komitesi’nin en kıymetli üyelerinden Lider Yardımcısı Lael Brainard ve New York Fed Lideri John Williams sıkı para siyaseti bildirisi verdi.

Brainard enflasyonun son periyottaki ılımlılaşma trendine karşın yüksek kaldığını belirterek “Enflasyonun yüzde 2’ye sürdürülebilir biçimde indirilmesi için para siyasetinin bir mühlet kâfi düzeyde kısıtlayıcı olması gerekiyor” sözlerini kullandı.

Brainard son devirde Fed tartışmalarının sıcak noktaları olan bir sonraki faiz artışının kaç puan olacağı ve tepe faize nerede ulaşılacağı bahislerine girmedi. Fed üyelerinin medyan beklentisi faizin yüzde 5,1’de zirve yapması istikametinde. Buna rağmen piyasalardaki beklenti ise faizin yüzde 4,9’da tepe yapması ve akabinde faiz indirimlerinin gelmesi. Enflasyonun yüksek düzeylerde olduğuna dikkat çeken bir diğer Fed üyesi John Williams da agresif sıkılaşma sürecini şimdi tamamlamadıklarını vurguladı.

Başa dön tuşu