Küresel faiz göstergesinde 3. çeyrekte zirve beklentisi

2022’nin büyük bir kısmını faiz oranlarını keskin formda artırarak geçiren çok sayıda merkez bankasının, bu yılın birinci aylarında da para siyasetlerini sıkılaştırmaya devam etmeleri bekleniyor.

Bu merkez bankaları içinde ABD Merkez Bankası Fed, İngiltere Merkez Bankası (BOE) ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) da yer alırken; Bloomberg tarafından takip edilen öbür 21 bölgenin 10’unda da faiz artırımına gidileceği öngörülüyor.

Bu bölgelerin 9’unda faiz indirimine gidilmesi, 2’sinde ise faizlerin sabit bırakılması bekleniyor. Bu beklentiler ışığında, Bloomberg Economics’in global faiz göstergesinin üçüncü çeyrekte yüzde 6 ile tepe yapacağı ve 2023’ü yüzde 5,8 ile sonlandıracağı varsayım ediliyor.

“Denge zorlaşıyor”

Bununla birlikte beklentilerin gerçekleşmesi halinde geçen yıl faiz artıran kimi merkez bankaları para siyasetlerini önümüzdeki periyotta gevşetmeye başlayacak. Japonya ve Çin 2022’de gevşek para siyasetleri ile başka büyük merkez bankalarından ayrışırken; Çin’in Kanada, Rusya ve Brezilya ile birlikte faiz indirimi gerçekleştiren merkez bankalarından olacağı öngörülüyor. Japonya’da ise faizlerin sabit tutulacağı düşünülüyor.

Bloomberg Economics Başekonomisti Tom Orlik, “Enflasyonun yükseldiği 2022’de merkez bankalarının gidebileceği tek bir yol vardı ve yatırımcıların yapabileceği en büyük kusur, bu faiz artışlarını hesaba katmamaktı. 2023’te, enflasyon yüksek, lakin düşüşte. Sakinlik da yaklaşırken, istikrar zorlaşıyor. Faiz patikasına yönelik riskler, üst taraflı olduğu kadar aşağı taraflı de” değerlendirmesini yaptı.

Başa dön tuşu