Küresel enflasyonda düşüş bekleniyor

Alman İktisat Araştırma Enstitüsü (Ifo) ve İsviçre İktisat Siyaseti Enstitüsü (KOF), üç ayda bir gerçekleştirilen “Ekonomi Uzmanları Anketi’nin” aralık ayı sonuçlarını yayımladı.

Buna nazaran, dünya genelinde enflasyon oranı yeni yılda yüzde 7,1’e, akabinde gelecek yıl yüzde 5,8’e, 2026’da ise yüzde 4,5’e gerileyecek.

Bu yıl için enflasyon beklentileri Batı Avrupa için yüzde 5,4, Kuzey Amerika için yüzde 5,2 ve Güneydoğu Asya’da yüzde 5,3 ile global ortalamanın epey altında kaldı.

Buna karşılık, 2023 enflasyon beklentileri Güney Asya için yüzde 23, Güney Amerika için 25, Kuzey Afrika için 32 ve Doğu Afrika için yüzde 35 ile global ortalamanın üzerinde oldu.

Ifo araştırmacısı Niklas Potrafke, hususa ait değerlendirmesinde, yılın başındaki enflasyona yönelik beklentilerin yürek verici olduğuna dikkati çekerek “Çünkü uzmanlar bir evvelki çeyreğe kıyasla enflasyon oranlarının biraz daha düşük olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, enflasyon çok yüksek bir düzeyde kalmaya devam ediyor.” tabirini kullandı.

Potrafke, AMB’nin aralık ayında üç temel siyaset faizinde yaptığı 50 baz puanlık faiz artırımlarının da Avrupa’da enflasyon beklentilerindeki düşüşe katkı sağladığını belirtti.

Söz konusu ankete Aralık 2022’de 133 ülkeden 1.537 ekonomist katıldı.

Başa dön tuşu