Küresel ekonomide resesyon beklentileri iyimser

Dünya iktisadı bu yıl resesyon ile yumuşak iniş ortasında ince bir çizgide yürürken, çok sayıda gelişme yılın optimist beklentilerle başlamasını sağlıyor. Çin iktisadının beklenenden erken açılması, güç krizi kaygılarına rağmen kış mevsiminin son derece ölçülü başlaması ve ABD’de enflasyonun sürat kesmesi bu gelişmelerin başını çekiyor.

Ancak Fed, Avrupa Merkez Bankası ve çok sayıda merkez bankasının faiz artırımlarına devam etme planı, yılın kalanı için telaşların sürmesine neden oluyor. Goldman Sachs Başkeonomisti Jan Hatzius, bu hafta yaptığı değerlendirmede, “Yumuşak inişe giden yol dar. Siyaset yapıcıların ne kadar kısıtlayıcı olmaları gerektiğini ayarlaması sıkıntı olacak” dedi.

Çin’e ekonomiyi açma çağrısı

Bununla birlikte Hatzius merkez bankalarının bunu başarabileceğine inandığını kaydetti. Memleketler arası Para Fonu (IMF) da Çin’e ekonomiyi açma sürecini devam ettirme daveti yaptı.

IMF Lideri Kristalina Georgieva dün yaptığı açıklamada, Çin’in sıfır Kovid siyasetinden normalleşmesinin 2023 global büyümesi için en değerli gelişme olduğunu belirtti. Georgieva, dünyanın en büyük iktisadı olan ABD’de bir yavaşlama olursa, bunun ölçülü olmasını beklediğini söyledi.

IMF Lideri, merkez bankalarının inatçı enflasyonla gayret için para siyasetlerini sıkılaştırmaya devam etmeleri gerektiğini tabir etti.

Başa dön tuşu