Kulüpler ihtar çekti, TFF Digiturk ile masada

 

SEFER YÜKSEL

 

Süper Lig’de yeni döneme sayılı günler kala yayın krizi devam ediyor. Katarlı beIN Group’un sahibi olduğu Digiturk’ün, kulüplere 8 Temmuz’da ödemesi gereken 125 milyon doları hala ödememesi üzerine kriz büyürken, kulüplerin 10 gündür kontrattan doğan hakları doğrultusunda gerekli ihtarları çektiği öğrenildi. Öte yandan Mukavele gereği 18 kulüp ismine yayıncı kuruluşla görüşmeleri yürüten Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) idaresi ise krize tahlil arıyor. TFF idaresi ile yayıncı kuruluş yetkilileri toplantı üstüne toplantı yaparken, şimdi bir uzlaşı sağlanmadığı lakin bir kaç gün içinde sorunun çözülmesinin beklendiği söz edildi.

‘ULUSLARARASI KRİTERLERE NAZARAN MUAHEDE İMZALADILAR’         

Katarlı beIN Group’un naklen yayın ihalesini aldığı Kasım 2016 tarihinde Kulüpler Birliği  Vakfı Lideri olarak sürecin içinde olan Başakşehir Futbol Kulübü Lideri Göksel Gümüşdağ Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmede, “O devirde Kulüpler Birliği Vakfı Lideri olarak ihale sürecinin içinde olan biriyim. İtalyan talipler de vardı lakin beIN Group çok istekliydi ve ihaleyi aldılar. Milletlerarası kriterlere nazaran bir muahede imzaladılar. Türkiye dahil 40 ülkede yayın yapan bir kurum. Şu anda gelip indirim talep etmeleri bu milletlerarası şirket ile bağdaştığını sanmıyorum” diye konuştu.

Şuanda kulüplerin her hangi bir tasarrufta bulunmasının mümkün olmadığını kaydeden Gümüşdağ şöyle devam etti: “18 kulüp Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF)  sözleşmenin kuralları gereği ödemelerin yapılmasını istediğimizi ilettik. TFF, kontrat gereği mevzunun tarafı olarak yayıncı kuruluşla görüşleri yürütüyor. Biz kulüpler olarak mukaveleden doğan tüzel haklarımızı kullanıyoruz. Öte yandan ben sorunun bir kaç gün içinde çözüleceğini düşünüyorum.”  

 

DIGITURK 720 MİLYON TL DAHA AZ ÖDEMEK İSTİYOR

Yıllık 500 milyon dolar ile Türk futbolunun yayın haklarını elinde bulunduran Digiturk, 2019/2020 dönemi için kulüplere 250 milyon doları cari kurdan 250 milyon doları da 4.77 TL sabit kurdan olmak üzere asgarî 2.6 milyar TL ödeyecek. Fakat kurum kurdaki artıştan ötürü ziyan ettiği gerekçesiyle, dolar kurunu 3.80 TL’de sabitlemek istiyor. Yani kulüplere yıllık 1.9 milyar TL ödemek istiyor. Kulüpler ise yaklaşık 720 milyon TL’lik gelirden olmamak için Digiturk’ü mukavele koşullarına uymaya davet ediyor.

ANLAŞMAYI BOZARSA NE OLUR?

Yayıncı kuruluşun mutabakattan cayması durumunda mukavele gereği ödemesi gereken fiyatın 265 milyon doların üzerinde olduğu tabir ediliyor. Kontratın tam ayrıntıları bilinmese de bu meblağın 150 milyon dolarının Katar Devlet Garantisi, yaklaşık 115 milyon dolarının da teminat olduğu belirtiliyor.

 

 

Başa dön tuşu