Kripto Paralarda Token Unlock Fiyatı Nasıl Etkiliyor?

Kripto piyasasını yakından takip ediyorsanız, muhtemelen token kilitlerinin açılması kavramına aşinasınızdır. Bu süreç, erken yatırımcıların veya proje ekibi üyelerinin piyasayı büyük satışlarla doldurmasını önlemek için bir hamle. Buna göre önceden dondurulmuş kripto paraların kademeli olarak piyasaya sürülmesini içerir.

Token kilidi açma ve kripto değeri

Token kilitlerinin açılması likidite üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca genellikle düşüş eğilimi olarak algılanır. Ancak bazı uzmanlar bunların yalnızca mevcut piyasa eğilimlerini vurguladığını savunmaktadır. Diğer taraftan konunun bir araştırmaya dahil olması da önemli. Çünkü araştırmalar bize aynı zamanda net bildgiler de sağlamaktadır. Bu bağlamda yakın zamanda bir araştırma önemli sonuçlar ortaya koyuyor.

Analitik firması The Tie tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma var. Buna göre, coin fiyatlarındaki ortalama düşüş, kilit açma etkinliğinin öncesinde gerçekleşiyor. Şaşırtıcı bir şekilde, piyasaya sürülen likidite ortalama günlük hacmin %100’ünü aştığında, fiyatlar hızlı bir toparlanma yaşıyor. Ancak kilidin açılmasını takip eden iki hafta içinde daha derin bir düşüş yaşanıyor. Çalışma, 100’den fazla farklı tokeni içeren 350.000’den fazla benzersiz kilit açma olayını inceledi.

Hemen satış olmuyor

The Tie’ın içerik direktörü Lawrence Lewitinn Çarşamba günkü bülteninde bu gerçeğe şöyle işaret ediyor. Lewitinn “Kilit açmanın ortalama günlük hacmin %100’ünden fazlasını temsil ettiği durumlarda, fiyatlar kısa bir süre için de olsa daha hızlı toparlanma eğilimi gösterdi. Bu durum, yatırımcıların kilit açmanın piyasayı hemen yeni tokenlerle doldurmadığı için rahatlamış hissetmelerine bağlanabilir.” diyor.

Bununla birlikte, araştırma ilginç bir modeli de ortaya çıkardı. Kilit açıldıktan sonraki iki hafta içinde, token fiyatları kilit açma sırasındaki ilk seviyelerinin altına düştü. Bu durum, token sahiplerinin tokenlarini piyasaya satmadan önce birkaç gün beklemeyi tercih edebileceğini gösteriyor.

İşlem hacimleri

Tie’ın çalışması ayrıca, önemli kilit açmalar yaşayan coinlerin işlem hacimlerinde kayda değer bir artış olduğunu gösteriyor. Bu durum, token kilitlerinin açılmasının piyasa faaliyetleri ve yatırımcı davranışları üzerindeki önemli etkisini vurgulamaktadır.

Altcoinhaberi.com olarak baktığımızda token kilitlerinin açılması kripto piyasası dinamiklerinin şekillenmesinde önemli bir rol oynar. Likiditeyi serbest bırakırken, fiyatlar üzerindeki etkileri başlangıçta algılanandan daha nüanslı oluyor. Yatırımcılar kilitleri açılmış bir piyasadan geçici bir rahatlama yaşıyorlar. Ancak sonrasında genellikle fiyatlarda daha derin bir düzeltme ortaya çıkar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu