Kripto paralarda içeriden bilgi sızdırma davasında hapis cezası

ABD’de birinci defa kripto paralarla ilgili içeriden bilgi sızdırma yoluyla çıkar sağlamaktan yargılanan bir sanığa mahpus cezası verildi. Eski bir Coinbase Küresel eser müdürünün erkek kardeşi, ABD savcılarının kripto paraları içeren birinci içeriden bilgi ticareti davası olarak isimlendirdikleri olayda cürmünü kabul ettikten sonra 10 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

Nikhil Wahi, Eylül ayında bir elektronik dolandırıcılık komplosu suçlamasından cürmünü kabul ettiğinde, dünyanın en büyük kripto para Borsalarından biri olan Coinbase’den kapalı bilgilere dayanarak alım satım yaptığını itiraf etti.

Savcılar, eski eser müdürü Ishan Wahi’nin Coinbase’in kullanıcıların ticaretine müsaade vermeyi planladığı yeni dijital varlıklarla ilgili bilinmeyen bilgileri kardeşi ve arkadaşları Sameer Ramani ile paylaştığını söyledi.

Savcılar, Wahi’nin 40 farklı Coinbase duyurusu öncesinde yasa dışı ticaret yaparak yaklaşık 900 bin dolar kâr elde ettiğini söyleyerek 10 ila 16 ay ortasında bir mahpus cezası istemişlerdi.

Davaya bakan ABD Bölge Yargıcı Loretta Preska, Manhattan federal mahkemesinde görülen davada sanığın cürmünün “münferit bir karar yanlışı olmadığını” söyledi.

Ceza, ABD savcıları ve düzenleyicilerinin kripto para ünitesi şirketleri ve yöneticilerine yönelik incelemelerini artırmasıyla geldi.

Manhattan’daki başsavcı Damian Williams yaptığı açıklamada, “Bugünkü karar, kripto para piyasalarının kanunlardan bağımsız olmadığını açıkça ortaya koyuyor” tabirlerini kullandı.

Başa dön tuşu