Kripto para bağlantılı hisseler “Bitcoin”den destek buldu

Bitcoin’un 11 bin doların üzerine yükselmesi kripto paralarla ilgili Asya pay senetlerinin de Pazartesi günkü süreçlerde yükselmesinde tesirli oldu.

Piyasa kıymeti en yüksek dijital para 15 aydan bu yana birinci sefer 11 bin doların üzerine çıkarak Pazartesi günü TSİ 00:37’de yaklaşık 11,251 doları gördü.

GMO Internet Inc. payları Tokyo’daki süreçlerde yüzde 7 tırmanarak Ekim’den beri en yüksek seviyeyi gördü. Metaps Inc. yüzde 11 sıçradı. Remixpoint Inc. yüzde 6.2, Ceres Inc. Seul’daki süreçlerde yüzde 4.4 paha kazandı. Vidente Co. yüzde 5.4 tırmandı. Woori Technology Investment Co. da yüzde 4.6 yükseldi.

Lightstream araştırma analisti Supun Walpola, yaptığı değerlendirmede “”Bu çıkarların ardındaki besbelli sebep Bitcoin’un yükselişi. Kripto paralara hassas olan pay senetlerinde uzun konum almak, Bitcoin/kripto paralardaki boğa yükselişi sırasında geçmişte gördüğümüz -özellikle de kripto paraların volatilitesinden kaçınmak fakat birebir vakitte bu piyasaların tesirine bir ölçü açık olmak isteyenlerin tercih ettiği bir şeydi.” dedi.

Walpola “Geçmiş deneyimlerimizde burada rastgele bir muvaffakiyetin kısa ömürlü olduğunu gördük. Yatırımcılar pay senetlerini görece daha düşük risk olarak görse de bu türlü stratejiler kripto piyasaları düşüşe geçtiğinde sıklıkla yanlış çıktı. Bu da rastgele bir vakit olabilir.” dedi.

 

Başa dön tuşu