Kripto Para Ayı Piyasası Bitti mi? BTC Dibi Gördü mü?

Kripto para dünyasında ayı piyasası, uzun vadeli bir düşüş eğilimi gördüğümüz zamandır. Varlıklar bu dönemde en az %20 oranında geri çekilir. Kasım 2021’de Bitcoin’in 69 bin dolarlık ATH’sini gördük. O zamandan beri Bitcoin %56 değer kaybetti. Şu anda, 30 bin dolarlık BTC fiyat etiketinden memnun görünüyoruz. Diğer taraftan birçok altcoin %90 değer kaybetti. Bununla birlikte, yakın zamanda Bitcoin’den 30 bin dolar işaretine büyük bir sıçrama gördük. Peki, ayı piyasasının dibine ulaştık mı?

Kripto para ayı piyasası nedir?

Ayı piyasaları içinden çıkılması zor bir dönem olabilir. Kârınızın buharlaştığını görebilirsiniz. Sonuç olarak, çok fazla panik satışı olur. Birçok yatırımcı alanı terk eder. Ancak, diğerleri için, yangın satış fiyatlarından varlık satın almak için harika bir fırsat sunar. Ayı piyasaları sırasında başarılı bir boğa koşusunun temelini atabilirsiniz.

Şu anda düşük fiyattan satın alabileceğiniz varlıklar, bir sonraki boğa koşusu sırasında 5x, 20x, 50x ve hatta 100x değer kazanabilir. Ve bir de her zaman 1000x yapan tek bir varlık vardır. Dolayısıyla, uzun süreli fiyat gerilemesinin yanı sıra, birkaç ayı piyasası işareti daha var. Örneğin:

  • Yatırımcı güveninde genel bir kayıp.
  • Az sayıda yeni yatırımcı.
  • Çok sayıda FUD (korku, belirsizlik, şüphe) ve fiyatları daha da aşağı çeken diğer olumsuz haberler.

Üzerinde neredeyse hiç kontrolümüz olmayan makroekonomik olaylar da bir ayı piyasasını başlatabilir. Ya da örneğin uzatabilir. Örneğin, 2020’deki COVID-19 ya da Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve ardından gelen savaş.

kripto para

Ayı piyasası için bazı göstergeler

Kripto para birimlerinin performansını birçok şekilde takip edebilirsiniz. Bazı TA (teknik analiz) araçlarını kullanarak piyasa koşullarının nasıl olduğunu görebilirsiniz. Örneğin, bu TA araçları hala bir ayı piyasasında olduğumuzu mu yoksa çoktan yükselişe geçtiğimizi mi gösteriyor? Bu yüzden sizi çok fazla seçenekle boğmayacağız. Ancak, takip etmesi kolay olan ve iyi ve güçlü sinyaller veren iki tanesini burada bulabilirsiniz.

Bitcoin Gökkuşağı Grafiği

İlk gösterge Bitcoin Gökkuşağı Grafiğidir. Bu, renk kodlaması olan bir grafiktir. Her renk size ne yapmanız gerektiği hakkında bir fikir verir. Örneğin, koyu kırmızı, olabildiğince hızlı satmak ve kar elde etmek anlamına gelir. Öte yandan, mavi renk size yangın satışı bölgesinde olduğunuzu söyler. Burada alabildiğiniz kadar satın alın.

Ünlü Tahminci: Kurumsal Para, Bu Altcoin'e Yağıyor! Koşabilir

Grafik ayrıca yakınlaştırma ve uzaklaştırmaya da izin verir. Ayrıca, bir kaydırıcıyı da değiştirebilirsiniz. Bu, gelecekte Bitcoin için öngörülen seçenekleri görmenizi sağlayacaktır. Örneğin, 1 Ocak 2024’te koyu kırmızı, BTC’nin 180 bin ila 245 bin dolar arasında olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, Bitcoin hala mavi bölgedeyse, 20 bin ila 26 bin dolar arasında bir BTC fiyatına bakıyoruz demektir. İşte mevcut Bitcoin Gökkuşağı Grafiğinin bir resmi.

kripto para

Kripto para birimleri için haftalık RSI

Bir başka yararlı gösterge de haftalık RSI’dır. Bu ‘Göreceli Güç Endeksi’dir. Yaygın bir göstergedir. Buna göre çoğu borsanın spot piyasalarında bir tane vardır. RSI, bir varlığın aşırı değerli mi yoksa düşük değerli mi olduğunu gösterir. 

  • 70 veya üzeri aşırı değerlenmiş anlamına gelir. BTC aşırı satın alınmıştır. Geri çekilmeye hazırlıklı olun.
  • 30 veya altı düşük değer anlamına gelir. BTC aşırı satılmıştır ve bir toparlanma mümkündür.
  • 30 ile 70 arası nötr anlamına gelir.

Örneğin, aşağıdaki resim Binance’deki RSI’dır. Sarı kutu RSI’yı gösterir. Sağdaki sarı ok göstergeleri gösterir. Aşağı bakan başka bir sarı ok daha var. Bu, 70’teki mevcut seviyeyi gösterir. Bu, bir geri çekilmenin muhtemel olduğunu gösteriyo.

Ayı piyasasında neredeyiz?

Kasım 2022’de FTX felaketi yaşandı. Birçok yatırımcı varlıklarını kaybetti. Genel bir kapitülasyon hissi oluştu ve başladı. O anda, başka bir metrik bazı ilginç sonuçlar gösterdi. Bu, Düzeltilmiş MVRV Oranıydı. Bu metrik ya da TA aracı, aktif piyasadaki gerçekleşmemiş kayıpları ölçer. O zamana kadar, tüm zamanların en düşük seviyesindeydi.

Aralık 2018 ve Ocak 2015’teki kripto para ayı piyasaları da benzer diplere sahipti. Ayrıca, Göreceli Gerçekleşmemiş Kayıp metriği de vardır. Toplam piyasa değerine kıyasla birleşik kaybı gösteriyor. O anda bu oran %56’ydı. Bu, önceki ayı piyasalarında gördüğümüze benzer bir zirvedir. Dolayısıyla, genel olarak, FTX çöküşü bu ayı piyasasının dibini işaret etmiş gibi görünüyor. Bunu bir piyasa döngüsü grafiğinin psikolojisinde de görebilirsiniz. Kapitülasyon noktasını geçtik. Şu anda, ‘inançsızlık’ alanı civarında olabiliriz. Aşağıdaki resimdeki iki sarı kutuya bakın.

Neticede kriptokoin.com olarak baktığımızda kripto para ayı piyasasının dibine ulaşıp ulaşmadığımıza baktık. Ancak bu cevaba ulaşmak için size bazı göstergeler gösterdik. Ayrıca ayı piyasasının ne olduğunu da açıkladık. Bu, her şeyi daha geniş bir perspektife oturtuyor. Yani cevap büyük olasılıkla evet. FTX çöküşü büyük olasılıkla bu ayı piyasasının dibiydi. Piyasa döngüleri psikolojisinin inançsızlık aşamasına yakın olabiliriz. Bu, bir boğa koşusu başlamadan önceki son adımdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu