Konutta çat-kapı haciz kalkıyor, kira uyuşmazlıkları arabuluculuk kapsamına giriyor

Adalet Bakanlığı 7. Yargı Paketi üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın birinci kabine toplantısında sunum yapmasının akabinde paketin TBMM’ye gönderilmesi bekleniyor.
Edinilen bilgiye nazaran pakette yer alan çok değerli düzenlemelerden kimileri şunlar

Konutta ‘çat-kapı’ haciz uygulaması kalkıyor

Konutlarda hakim kararı olmaksızın haciz süreci yapılamayacak. Konutlarda yapılacak hacizler bakımından; icra müdürünün verdiği haciz kararının lakin “hakim onayından geçtikten sonra” yerine getirilebilmesi sağlanacak.

Aile bireylerine ilişkin ibadete mahsus yahut ferdî eşyalar ile ailenin ortak kullanımına hizmet eden tüm konut eşyaları, haczi caiz olmayan mallar ortasına alınacak. Buna nazaran konutta ailenin ortak kullanımındaki buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon ve yatak ile baza üzere eşyalar haczedilemeyecek.

– İcra takibine bahis alacağa yetecek ölçüsü aşacak halde (taşkın) haciz yapılması açıkça yasaklanmaktadır. Örneğin borç 50 Bin TL ise 50 Bin TL’lik eşya üzerinde haciz yapılabilecek.

Kira uyuşmazlıklarında ‘zorunlu arabulucuk’

Kira münasebetinden kaynaklanan uyuşmazlıklar (ilamsız icra yoluyla tahliye hariç), iştirakin giderilmesine ait uyuşmazlıklar, kat mülkiyetinden kaynaklanan uyuşmazlıklar ve komşu hakkıyla ilgili uyuşmazlıklar, mecburî arabuluculuk kapsamına alınacak.

Ticari davalar ve iş kontratından kaynaklanan uyuşmazlıklar bakımından, itirazın iptali, negatif tespit ve istirdat davalarının zarurî arabuluculuk kapsamında olduğu açıkça düzenlecek.

Uyuşmazlığın asıl tarafının arabuluculuk süreci ile arabuluculuk faaliyeti sonunda düzenlenen son tutanak hakkında bilgilendirilmesi konusunda arabulucuya yükümlülük getirilecek.

Savunma sanayiine ait düzenlemeler

5202 sayılı Savunma Sanayii Güvenliği Kanununa bir unsur eklemek suretiyle Aselsan, Havelsan ve Roketsan üzere önde gelen savunma sanayi şirketlerinde çalışan mühendislerin, yurt içinde yahut yurt dışında birebir alanda faaliyet gösteren öbür kurum yahut kuruluşlarda çalışmasını yahut işletme açmasını zorlaştıracak önlemler alınacak. Böylece savunma sanayii kapsamında yapılan faaliyetlere yönelik rekabet yasağının güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Kanun yollarına müracaat müddetlerine ait düzenlemeler

2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve 4675 sayılı İnfaz Hâkimliği Kanununda yer alan itiraz, istinaf ve temyiz kanun yollarına müracaat müddetleri “iki hafta” olarak düzenlenerek yeknesak hale getirilecek.

Başa dön tuşu