Kimya sektörünün ihracatı 10 milyar doları aştı

Kimya bölümü, bu yılın birinci altı ayında 10 milyar 18 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek, bir evvelki yılın birebir devrine nazaran ihracatta yüzde 18,83’lük bir büyüme yakaladı.

İstanbul Kimyevi Unsurlar ve Mamülleri İhracatçıları Birliği’nden (İKMİB) yapılan açıklamaya nazaran, kimya kesimi son altı aydır en çok ihracat yapan ikinci bölüm oldu.

Kimya kesimi, bu yılın birinci yarısında 10 milyar 18 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek, bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran ihracatta yüzde 18,83 büyüdü.

Kimya kesiminde, haziran ayı ihracatı ise geçen yılın ayına nazaran yüzde 8,63 düşüşle 1 milyar 300 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Haziran ayında en çok ihracat yapılan ülkeler sıralamasında, Hollanda 110 milyon 663 bin dolarlık ihracat sayısıyla birinci sırada yer alırken, Malta 71 milyon 850 bin dolarlık ihracatla ikinci ve ABD ise 66 milyon 598 bin dolarlık ihracatla üçüncü sırada yer aldı.

– “Yıl sonu ihracat amaçlarımıza ulaşacağız”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İKMİB İdare Konseyi Lideri Adil Pelister, dalın haziran ayındaki uzun bayram tatilinden etkilendiğini belirterek, haziran ayı özelinde 9 günlük Ramazan Bayramı tatili sebebiyle, tüm bölümlerde olduğu üzere kimya ihracatında da kabul edilebilir bir düşüş olduğunu kaydetti.

Kimya kesiminin birinci altı aydaki performansına bakıldığında ise yüzde 18,83 üzere çarpıcı bir artışla, kimya ihracatının 10 milyar doların üzerine çıktığına dikkati çeken Pelister, şunları kaydetti:

“En çok ihracat gerçekleştiren bölümlerden biri olarak üst üste altı aydır ikincilik pozisyonumuzu koruyoruz. Bu umut verici sayılar da kesim ihracatımızın 20 milyar dolarlık yıl sonu gayesine ulaşacağına işaret ediyor. 2019 yılının ikinci yarısında da tekrar birebir azim ve yüksek performansla çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Önümüzdeki devirde hem yeni ülkelere açılacağımıza hem de buna paralel halde ihracatımızı da artıracağımıza yürekten inanıyoruz. Öte yandan global iktisattaki yavaşlama ve komşu ülkelerimizle olan bağlar de ülkemizi olduğu üzere biz ihracatçıları da direkt etkiliyor. Kimya ihracatçıları olarak bu süreçten en az formda etkilenmemiz için yeni pazarlara, farklı eserlerle ulaşmamız gerekiyor. İKMİB olarak bu çerçevede, tüm ihracatçı firmalarımızın en büyük destekçisi olmaya devam edeceğiz.”

 – Haziran ayında en fazla ihracat yapılan ülke Hollanda

 Açıklamada verilen bilgilere nazaran, Hollanda’ya yapılan kimya ihracatı, haziran ayında 110 milyon 663 bin dolar olurken, bu yılın birinci yarısında Hollanda’ya yapılan kimya ihracatı ise 417 milyon 758 bin dolara ulaştı.

Haziran ayında Hollanda’yı takip eden başka ülkeler ise Malta, ABD, Irak, Almanya, Nijerya, İtalya, İspanya, Mısır ve Yunanistan oldu.

Bu yılın birinci yarısında, en çok kimya ihracatı yapılan ülkeler ortasında İspanya, Malta, Almanya, Irak, İtalya, Hollanda, ABD, Mısır, Yunanistan ve İngiltere birinci 10’da sıralandı.

 AA

Başa dön tuşu