Katar’ın radarında 3 büyük İngiliz kulübü var

Dünyanın en kıymetli Dünya Kupası tertibine mesken sahipliği yapmasının akabinde Katar, İngiliz futbolunun en büyük kulüpleri ortasında yer alan Manchester United, Liverpool FC yahut Tottenham Hotspur’dan pay alımı gerçekleştirmeyi planlıyor.

Qatar Sports Investments (QSI) Lideri Nasser Al-Khelaifi, Bloomberg’e konuşan mevzuya yakın bir kaynağa nazaran Tottenham Hotspur Lideri Daniel Levy ile pay alımı için yakın vakitte görüşme yürüttü.

Bloomberg’e konuşan kaynak, QSI’nin tıpkı vakitte Manchester United yahut Liverpool’dan denetim payı yahut azınlık payı almayı da değerlendirdiğini belirtti.

Dünya Kupası için 10 yılda 200 milyar dolar harcadı

QSI, ülkenin muvaffakiyet olarak nitelediği Dünya Kupası tertibine konut sahipliği yaptıktan sonra İngiltere Premier Ligi’nde en az bir yatırım yapmayı değerlendirmeye karar verdi.
Herhangi bir potansiyel denetim yahut azınlık payı alımı Katar’ın spor varlıklardaki pozisyonunu güçlendirecek.

Katar Dünya Kupası için ülkedeki altyapının gelişimine son 10 yılda 200 milyar dolar harcadı. Fransız kulübü Paris St. Germain’in denetimini elinde bulunduran Katar Portekiz kulübü SC Braga’da da paya sahip. Katar, spor odaklı medya kuruluşu beIN Media Group’un büyümesi tarafında de adımlar atıyor.

Amerikan Glazer ailesi Manchester United için bir müddettir yatırımcı arıyor, kulübü satışa hazırlıyordu. Liverpool FC de tıpkı vakitte satış imkanlarını kıymetlendiriyor.

Londra’da 60 bin kapasiteli yeni stadyum inşa eden Tottenham, Football Benchmark’a nazaran 2 milyar euronun çabucak altında kıymetleniyor. Chelsea FC geçen yıl ABD’li konsorsiyuma 2,5 milyar sterline satılmıştı.

QSI’ın başka Premier Lig kulüpleriyle görüşüp görüşmediği şimdi aşikâr değil. QSI’ın Tottenham ile görüşmesini birinci olarak CBS Sports duyurmuştu.

Başa dön tuşu