Kariyer.net’ten EYT araştırması: Üçte ikisi çalışmak istiyor

Kariyernet CEO’su Fatih Uysal “İstihdamda çok fazla değişken var. EYT de bunlardan bir tanesi ve 2,5 milyon kişinin etkileneceği öngörülüyor. Bu şahısların belli bir kısmının EYT’den yararlanarak emekliliğe ayrılmasının istihdamda bir domino taşı tesiri yaratacağını öngörüyoruz” dedi.

Bloomberg HT yayınına katılan Uysal “Konumu prestiji ile EYT kapsamında olanlar deneyimli çalışanlar olduğu için, bu kapsama girip çalışmayı bırakacak olanlar şirketlerde bir hareketliliğe sebep olacak. Bu konumların yerini doldurabilmek için şirketler ya dışarıdan çalışan almak isteyecekler ya da içeriden terfi formülü ile çalışanları bu konumlara kaydıracaklar. Münasebetiyle bu yeni çalışanların işe alınması manasına gelecek. Bu manada bakıldığında işsizliğin düşmesine müspet katkı sağlayacağı öngörülebilir” halinde konuştu.

Karıyer.net’in EYT anketi

Kariyer.net olarak yakın vakitte EYT kapsamına giren yaklaşık 12 bin kişinin iştirakiyle gerçekleştirdikleri bir araştırmaya da değinen Uysal “Ankete katılanların yüzde 70’i hala çalışıyor durumda olduklarını tabir etti. Hali hazırda çalışan kitlenin de üçte ikisi EYT kapsamına girdikten sonra çalışmaya devam edeceklerini ilettiler” dedi.

Öte yandan çalışan tarafından bu türlü bir istek olduğunun, şirket tarafının da bu hususta ne düşündüğünün de kıymetli olduğunun altını çizen Uysal “Açıklığa kavuşturulması gereken bir de maliyet ögesi var. EYT kapsamında olan çalışanların bir kıdem tazminatı alma durumu ortaya çıkacak. Burada da KGF kredilerinden yararlandırılma üzere farklı opsiyonlar düşünülüyor. Birebir vakitte şirketler açısından baktığınız vakit emekli çalışanlar için yaklaşık yüzde 5 daha fazla prim ödemeniz gerekiyor. Bununda sıfırlanmasına yönelik yeni bir kanun ortaya çıkacağını düşünüyoruz” sözlerini kullandı.

Başa dön tuşu