JPMorgan CEO’sundan yeni Fed yorumu

Fox Business’a verdiği mülakatta Dimon Fed’in faizi beklendiği üzere yaklaşık yüzde 5’e çıkartma ihtimalinin yüzde 50, yüzde 6’ya yükselmekte ihtimalinin de yüzde 50 olduğunu belirtti.

ABD’nin en büyük bankasının CEO’su olan Dimon faizde yüzde 5’lik sayının kâfi olmayabileceğini belirterek “Faiz artışında ilerlemek konusunda biraz yavaş davrandık. Lakin 3 yahut 6 ay beklemenin ziyanı olmayacağını düşünüyorum” dedi.

Dimon’ın bu iletileri Perşembe günü açıklanacak ABD enflasyon verisinin öncesinde geldi. Fed yetkilileri 4 kere üst üste 75 baz puanlık faiz artışından sonra geçen ay artış suratını yavaşlatmış ve 50 baz puan artışla yola devam ederek faizi yüzde 4,25-4,5 aralığına çekmişti.

Dimon iktisattaki genel görünüme dair ise tüketicinin hala güçlü olduğunu lakin risklerin yüksek kalmaya devam ettiğini söyledi.

Goldman Sachs ve Morgan Stanley işten çıkarmalar yaparken Dimon JPMorgan’ın işe alımlara devam ettiğini lisana getirdi.

ABD Merkez Bankası’nın 2 yetkilisi, Pazartesi günü yaptıkları değerlendirmelerde, faizlerin yüzde 5’in üzerine çıkarılması ve sonrasında bir müddet tıpkı düzeyde tutulması gerekebileceğini belirtmişti. Bir panelde konuşan Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, Fed’in enflasyonu düşürme konusunda kararlı olduğunu ve bunun da iktisattaki talep fazlasını ortadan kaldırmak için faiz oranlarını yüzde 5-yüzde 5,25 bandına çıkarmayı gerektireceğini söyledi.

San Francisco Fed Lideri Mary Daly de şu anda yüzde 4,25-4,50 olan siyaset faizinin, enflasyonu aşağı getirmek için yüzde 5,0-5,25’e gitmesi ve orada kalması gerektiğini düşündüğünü söz etti.

Başa dön tuşu