Jeremy Hunt: Trump’ın açıklamaları ülkeme ve Başbakan’a saygısızlık

Jeremy Hunt’ın açıklamaları, Donald Trump’ın basına sızan yazışmaların akabinde, İngiltere’nin Washington Büyükelçisi Kim Darroch’u “çok aptal biri” olarak tanımlamasının akabinde geldi.

Büyükelçi Darroch, basına sızan yazışmalarında Beyaz Saray’ın bölünmüş yapısına dikkat çekiyordu.

Yazışmalarda Darroch, “Bu idarenin önemli bir halde normalleşeceğine, işlevsizliğinin azalacağına, daha az bilinmeyen ve diplomatik manada daha az maharetsiz ve sakar olacağına çok da inanmıyoruz” diyordu.

Trump, Salı günü Başbakan May içinse, “Theresa May’e (Brexit) muahedesini nasıl yapması gerektiğini söyledim, fakat o kendi aptalca yolunu tercih etti – başaramadı” dedi.

 

BBC’nin siyaset editörü Laura Kuenssberg, kelam dalaşının İngiltere ile ABD ortasındaki alakaların “hassasiyetini” bir kere daha hatırlattığını söyledi.

İngiltere Ticaret Bakanı Liam Fox’un ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile evvelden planlanan görüşmesi Salı günü iptal edildi.

İngiltere Başbakan adayı da olan Hunt, Trump’ın son açıklamalarına Twitter üzerinden cevap verdi:

“Arkadaşlar açık konuşur, ben de o denli yapacağım: Bu yorumlar, ülkeme ve başbakanımıza saygısızlık ve haksızlık. Diplomatlarınız (Dışişleri Bakanı Mike) Pompeo’ya ferdî görüşlerini sunar, bizimkiler de öyle!”

Hunt, ay sonunda partisinin önderi olarak belirlenip başbakan olması halinde, Büyükelçi Darroch’u yıl sonunda emekli olana kadar misyonunda tutacağını da kaydetti. Trump, “Büyükelçiyi tanımıyorum ancak kendisi ABD’de sevilmez ve hakkında güzel şeyler düşünülmez. Artık kendisiyle işimiz olmayacak” demişti.

Trump, Salı günü Twitter üzerinden şu açıklamayı yaptı:

“ABD’nin başına kalan kaçık İngiltere Büyükelçisi çok da sevdiğimiz biri değil, çok aptal bir adam. Ülkesiyle ve Başbakan May ile başarısızlıkla sonuçlanan Brexit müzakereleri hakkında konuşmalı ve bunun ne kadar makûs yönetim edildiği konusundaki tenkitlerimden alınmamalı.

“Theresa May’e (Brexit) muahedesini nasıl yapması gerektiğini söyledim, fakat o kendi aptalca yolunu tercih etti – başaramadı. Felaket! Büyükelçiyi tanımıyorum fakat kendini beğenmiş bir aptal olduğunu duydum.”

İngiltere Başbakanlık ofisi Büyükelçi’yi savundu

İngiltere Başbakanlık ofisinden daha evvel yapılan açıklamada, Büyükelçi Darroch’a takviye verildi.

Bir başbakanlık sözcüsü, Darroch’u “görevine bağlı, saygıdeğer bir hükümet adamı” olarak tanımladı ve basına sızan yazışmaların akabinde May ve Trump’ın rastgele bir telefon görüşmesi planlamadıklarını söyledi.

Muhafazakâr Parti’nin başka başkan adayı Boris Johnson ise televizyonda Jeremy Hunt ile birlikte katıldığı tartışma programında, Büyükelçi Darroch’u misyondan alıp almayacağına ait soruları karşılıksız bıraktı.

Johnson, Beyaz Saray ile “iyi ilişkileri” olduğunu ve ABD ile “yakın bir ortaklığın” kıymetli olduğunu söylemekle yetindi

 

 

BBC

Başa dön tuşu