Japonya’da dijital ödemelerin artması tüketici alışkanlıklarını değiştiriyor

Japonya’da dijital ödemelerin artmasıyla bir arada harcamalar konusunda çok tutucu davranan Japon tüketicilerin de davranışları değişim belirtileri gösteriyor.

Japon e-ticaret ve internet bankacılığı şirketi Rakuten’in sponsorluğundaki beyzbol kadrosu Tohoku Rakuten Golden Eagles, yeni dönemde stadyumunda yiyecek ve içecek satışlarında nakit kabul etmeme kararı aldı.

Reuters’te yer alan habere nazaran Rakuten’in pazarlama maksadıyla aldığı bu tedbir, tüketicilerin harcama alışkanlıklarında da süratli bir değişime yol açtı. Nakit ödemelerin yasaklanmasının akabinde bu yılın Nisan ve Mayıs aylarında stadyumdaki yiyecek ve içecek satışları bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 20 artış gösterdi.

Konu hakkında Reuters’a değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, nakit kullanımının yaygın olduğu Japonya’da tüketicilerin bu tıp harcamalarda nakit paranın cüzdanlarından çıktığını görmediğini ve tüketimin memnuniyet hissini duyduklarını, bunun da daha fazla harcamayı tetiklediğini belirtiyorlar.

Japonya’da dijital ödeme sistemlerinin harcamalarda yarattığı bu değişikliğin ülkedeki kronik tüketim düşüklüğünün de üstesinden gelebileceği belirtiliyor.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) uzun bir müddettir yüzde 2’lik enflasyon gayesini tutturabilmek için tüketimi teşvik edebilmek ismine faizleri negatif alanda tutuyor. Bu amaca ulaşabilmek ismine 2013 yılından bu yana tahviller ve başka varlıklara 3 trilyon dolar harcayan BOJ, Nisan ayında yaptığı toplantıda yüzde 2’lik faiz gayesine önümüzdeki 3 yıl boyunca ulaşmayı beklemediğini açıkladı.

Japonya’da iktisat bakanlığı nakitsiz harcamaları 2025 itibariyle 120 trilyon yene (1.1 trilyon dolar) çıkarmayı hedefliyor. Bakanlığın nakitsiz harcamaları teşvik etmek için kurduğu ofisin başında bulunan Masamichi Ito bahis hakkında yaptığı yorumda “Eğer para ödemek için kullandığımız yolları değiştirebilirsek, toplumun tamamını değiştirebiliriz” tabirlerini kullandı.  

Nomura Araştırma Enstitüsü’nün raporlarına nazaran nakitsiz ödeme sistemleri kişi başına harcamayı yüzde 1,6 artırıyor.

Japonya hükümeti harcamalardan nakdin kaldırılmasının verimliliğe yapacağı katkıyla birlikte bankaların kârlılığını artacağını ve personel eksikliğinin de giderileceğini düşünüyor. Japonya’da süreçlerin yüzde 80’i nakit üzerinden, yüzde 20’si de kredi kartı ve taşınabilir ödemeler üzerinden gerçekleşiyor.

Ülkedeki kasiyerler nakit yönetim etmeye günde 2 saat harcarken, bankalar da ATM’lerin bakımı ve nakit paranın taşınması için yılda 1 trilyon yen (9 milyar dolar) harcıyorlar.  

 

Başa dön tuşu