Jack Ma Ant Group’un kontrolünü bırakıyor

Ant Group’tan yapılan açıklamada Jack Ma’nın, şirketin İdare Heyeti Lideri ve Üst Yöneticisi Eric Cing, eski Üst Yöneticisi Simon Hu ve Alibaba Küme Yöneticisi Jiang Fang ile yüzde 53,46 hisseyle faal denetime sahip olduğu karar yapısı yerine, denetim hakkının bağımsız hareket eden 10 paydaşta toplandığı yeni bir yapı kurulacağı bildirildi.

Açıklamada, yeni yapıda Ma ile 4 paydaşın oluşturduğu yatırım iştirakinin yüzde 31,04, Cing ile 4 paydaşın oluşturduğu yatırım iştirakinin ise yüzde 22,4 oy hakkına sahip olacağı, başka ortakların oy hakkının yüzde 46,4’te kalacağı belirtildi.

Ana ortakların oy haklarını bağımsız olarak kullanacaklarının vurgulandığı açıklamada, “Hiçbir ortak, tek başına yahut başka bir ortakla Ant’in idare şurası kararlarını belirleme, yöneticilerin çoğunluğunu atama gücü, hasebiyle Ant üzerinde denetimi olmayacak.” sözüne yer verildi.

Açıklamada düzenlemenin ortakların pay dağılımını ve ekonomik çıkarlarını etkilemeyeceği kaydedildi.

Düzenlemeyle Ma’nın şirket üzerinde direkt denetimi sona erecek.

Şirketin Hong Kong ve Şanghay Borsalarındaki halka arzı durdurulmuştu

Çinli internet şirketi Alibaba’nın kurucusu olan Ma, Ekim 2020’de Çin’deki piyasa düzenleyici kurumları ve kamu bankalarını eleştiren konuşmasının akabinde gizemli halde ortadan kaybolmuş ve uzun vakit kamuoyunun önüne çıkmamıştı.

Olayın akabinde, Alibaba’nın internet ödeme hizmeti Alipay’i ve kontaklı varlıklarını tıpkı çatıda toplayan Ant Group’un, Ekim 2020’de Hong Kong ve Şanghay borsalarında yapmayı planladığı, 39,7 milyar dolar gelir getirmesi beklenen ikili halka arz, hükümet tarafından durdurulmuştu.

Çin’de merkezi hükümet, internet şirketlerine yönelik kontrolleri ve düzenleyici müdahalelerini 2020 sonundan itibaren artırmıştı.

Çin Menkul Değerler Düzenleme Kurulu (CSRC), büyük ölçüde kullanıcı verisine hükmeden internet şirketlerinin yurt dışında halka arz edilmek için güvenlik soruşturmasından geçmesi kuralı getirmişti.

Çin Devlet Piyasa Düzenleme Kurumu (SAMR), tekelcilik tersi yasaya karşıtlık gerekçesiyle başlattığı soruşturmalarda Alibaba, Meituan, Baidu ve Didi üzere ülkenin büyük internet şirketlerini gaye almıştı.

SAMR, Nisan 2021’de tekelcilik soruşturmasında Alibaba’yı 2,8 milyar dolarlık rekor para cezasına çarptırmıştı. Şirketten, taşınabilir ödeme platformu Alipay ilişkili rekabet dışı uygulamalarına son vermesi ve kullanıcıların bilgi güvenliğini artırması istenmişti.

Şirket, cezanın akabinde çevrim içi ödeme, kredi, sigorta ve gibisi hizmetlerin tertibini ve şirket yapısını yine düzenlemek için çalışmalar yürütüyordu.

Şirketin halka arzı ertelenecek

Yeni düzenlemelerin şirketin halka arzının önünü açması beklenirken, vaktinin ertelenmesine neden olacak. Ant Grup’un halka arz planladığı Şanghay Borsası, denetim yapısı değişen şirketlerin paylarının süreç görebilmesi için en az 3 yıl, Hong Kong Borsası ise en az 1 yıl geçmesini koşul koşuyor.

Başa dön tuşu