İTO/Avdagiç: Kalkınma Planı, sanayiyi merkeze koyan bir vizyon belgesi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, TBMM’ye sunulan ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin birinci kalkınma planı olan Onbirinci Kalkınma Planı’na ait, “Onbirinci Kalkınma Planı, katma pahalı üretimi önceleyen ve endüstriyi merkeze koyan çok kıymetli bir vizyon dokümanıdır. Bu planla teknoloji odaklı yeni bir kalkınma modelini inşa edebileceğimize inanıyoruz.” sözünü kullandı.

Avdagiç, TBMM Başkanlığına sunulan Onbirinci Kalkınma Planı’na ait yaptığı yazılı açıklamada, 2019-2023 devrini kapsayan beş yıllık planın, Türkiye’nin gelecek vizyonuna isabetli vurgular yaptığını belirtti.

Teknoloji odaklı sanayi atağıyla, Türkiye’nin cari açık verdiği eserler için yeni bir program başlatılacağı haberinin kıymetli bir müjde olduğunu belirten Avdagiç, “Ayrıca Kimya, ilaç, tıbbi aygıt, makine, elektrikli teçhizat, otomotiv, elektronik ve raylı sistem araçlarını öncelikli dallar olarak belirleniyor. Sanayi Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın bu dallarla ilgili yeni teşvik sistemleri oluşturulacağına ait açıklaması, bu gayelerin ciddiyetle ele alınacağına işaret ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Avdagiç, Onbirinci Kalkınma Planı’nın katma pahalı üretimi önceleyen ve endüstriyi merkeze koyan çok kıymetli bir vizyon dokümanı olduğunu vurgulayarak, planla teknoloji odaklı yeni bir kalkınma modelini inşa edebileceklerine inandıklarını belirtti.

“Her alanda bütünsel yaklaşım önemli”

İTO Lideri Avdagiç, her alanda bütünsel yaklaşımın değerli olduğunu belirterek, planda üretim dallarının muhtaçlığı olan lojistik, insan kaynağı, eğitim ve dijital dönüşümle ilgili yatırımlara ayrıntılı olarak yer verilmesinin iş dünyasının beklentileriyle örtüştüğünü kaydetti.

Avdagiç, “Ortaya konulan amaçların son derece değerli ve makul olması kadar kritik bir öbür mevzu daha var. Onbirinci Beş Yıllık Kalkınma Planı’ndaki amaçlara ulaşılması, kuşkusuz ki bütünsel bir yaklaşım ile kararlı siyaset uygulamaları gerektiriyor. Bu amaçların gerçekleşmesi için tüm iktisat aktörlerinin büyük bir ahenk içinde çalışacaklarına inanıyoruz. Öteki bir sözle gerçek teşhis edilmiş meselelere karşı, yanlışsız silahlarla, vaktinde ve ortak bir uğraş ortaya konması büyük değer taşımaktadır.” sözlerini kullandı.

Başa dön tuşu