İtalya, AB disiplin sürecini atlattı

Avrupa Birliği (AB) Komitesi, İtalya’nın kamu borcunu azaltma taahhüdünün akabinde ülkeye yönelik disiplin süreci başlatmamaya karar verdi.

AB Kurulu üyeleri haftalık Kolej toplantısı için Brüksel’de bir ortaya geldi.

Toplantıda, yüksek kamu borcu nedeniyle İtalya’ya disiplin süreci başlatılıp başlatılmayacağı konusu görüşüldü.

Toplantı sonrasında basına açıklama yapan AB Kurulu Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici, “AB Komitesi, İtalya’ya bu basamakta borçlarından dolayı çok açık prosedürü başlatılması gerekmediği sonucuna vardı.” dedi.

İtalya’nın yılın ikinci yarısındaki bütçe uygulamalarını yakından takip edeceklerinin altını çizen Moscovici, İtalya’nın 2020 taslak bütçe planını 15 Ekim’e kadar AB Kuruluna sunması gerektiğini, bu bütçeyi de çok dikkatli formda değerlendireceklerini kaydetti.

Haziranda disiplin süreci başlatılması önerilmişti

AB Komitesi, haziranda İtalya’nın yüksek kamu borcunu düşürmeye yönelik faal tedbir almadığı gerekçesiyle disiplin süreci başlatılmasını önermişti.

İtalya, kamu harcamalarını azaltacak ve gelirlerini arttıracak önlemler alacağını açıklamıştı.

AB kurallarına nazaran, üye ülkelerin bütçe açıklarının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’larının (GSYH) yüzde 3’ünü, kamu borçlarının da GSYH’larının yüzde 60’ını geçmemesi kaidesi bulunuyor. Bu hudut aşıldığında uygulanacak önlemlerin, AB Kuruluna bildirilmesi ve aktif uğraşın yapılması gerekiyor.

Aksi takdirde kelam konusu ülkeye yönelik “aşırı açık prosedürü” isimli disiplin süreci uygulanabiliyor. Disiplin süreci sonunda ülkeye ekonomik yaptırımlar kelam konusu oluyor.

İtalya, Yunanistan’dan sonra AB’de ulusal gelire nazaran en fazla kamu borcu ülke pozisyonunda bulunuyor. İtalya’nın kamu borcu, mevcut durumda GSYH’sinin yüzde 132’sini aşıyor.

Başa dön tuşu