İsviçre’de bu kış enerji sıkıntısı yaşanması beklenmiyor

ELCOM Müdürü Urs Meister, İsviçre devlet televizyonu SRF’ye yaptığı açıklamada, bu kışı güç külfeti yaşamadan geçirme ihtimallerinin yüksek olduğunu belirtti.

Meister, “Elektrik eksikliği yaşamayacak olmamızın en kıymetli faktörü, bu kış yaşanan yüksek sıcaklıklar oldu. Böylelikle daha az gaz tüketiliyor. Avrupa’da gaz depolama tesisleri evvelki yıllara nazaran daha az tükendi.” dedi.

Bu kış rezervlerin yaklaşık 4’te 3’ünün dolu olduğunu söyleyen Meister, İsviçre ve Avrupa’nın güç güvenliği konusunda şimdi tehlikeli pozisyondan çıkmadığını da belirtti.

Öte yandan, bol ölçüde yağan yağmurlar İsviçre’deki hidroelektrik barajlarındaki rezervuarları da doldurarak mahallî elektrik üretimine katkı sağlıyor.

İsviçre’de bu yıl olağandışı derecede ılıman olan sonbahar mevsimini, sıcak bir kış izliyor.

İsviçre Alpleri’nde mevsime nazaran olağandışı bir sıcaklık yaşanırken 1 Ocak’ta Alpler’in kuzeyinde 20,9 derece ile “tüm vakitlerin en yüksek ocak ayı sıcaklığı” kaydedildi.

İklim değişikliğinin de tesiriyle sıcaklıkların bilhassa yılın birinci günlerinde Avrupa genelinde mevsim normallerinin üzerinde olduğu, kimi yerlerde 20 dereceyi aşan sıcaklıkların yaşandığı görüldü.

Başa dön tuşu