İsveç: Türkiye ile müzakereler olumlu noktada

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Başşehir Stockholm’de Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Charles Michel ile bir ortaya geldi. Görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenlendi.

NATO müzakerelerinin Türkiye ile olağan seyrinde devam ettiğini belirten Kristersson, “Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylama konusunda olumlu noktada olduğunu düşünüyorum. Sonunda kararı Türkiye verecek.” tabirlerini kullandı.

28 NATO ülkesinin İsveç’in NATO üyeliğini onayladığını hatırlatan Kristersson, “Her ülkenin onay sürecine hürmet duyuyoruz. İsveç ve Finlandiya, Türkiye ile Üçlü Muhtıra’nın taahhütlerini yerine getiriyor. Türkiye’nin İsveç’ten istediği iadeler konusunda ise daha evvelce de belirttiğimiz üzere yargı karar veriyor. Türkiye’nin de bizim hakkımızda vereceği karara hürmet duyuyorum” dedi.

AB Kurulu Lideri Michel de AB ülkelerinin yenilenebilir güç konusunda yatırım yapılması için cazip bir yer olarak kalması gerektiğini aktardı.

Michel, “9-10 Şubat’ta Brüksel’de yapılacak AB başkanlar tepesinde, çıkarlarımızı ve şirketlerimizi savunmak için süratli hareket etmemiz gerektiğine inanıyorum. Avrupa’daki rekabet gücümüzü güçlendirmek için de bir fırsat olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu

Başa dön tuşu