İSTİB/Koyunseven: Gıda fiyatlarında denge için yapısal reform şart

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) İdare Heyeti Lider Yardımcısı İlhan Koyunseven, besin fiyatlarına ait, “Fiyatların mevsimin de tesiri ile düşmesine sevinirken, tarımda planlı ilerlemenin ehemmiyetini unutmamak gerekiyor. Gündelik değil, uzun vadeli tesirleri olacak yapısal tedbirler alınması kural.” dedi.

İstanbul Ticaret Borsası’nın Temmuz ayı meclis toplantısında konuşan Koyunseven, besin fiyatlarında istikrar için gündelik değil, yapısal tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Yaz aylarında besin enflasyonu baskısının azalmasının sonucunda haziran ayı enflasyon datalarının düşük geldiğini belirten Koyunseven, şöyle konuştu:

“Gıda enflasyonunun, genel enflasyon üzerinde ne kadar büyük bir tesiri olduğunu daima vurguluyoruz. Bunu bir defa daha deneyim etmiş olduk. Yalnız bu noktada bir mevzuya dikkati çekmek istiyorum; meyve ve zerzevat fiyatları düştü. Lakin bu durum, enflasyon için olumlu olsa da üretici için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Karlılığı azalan, hatta ziyan eden üreticiler, önümüzdeki yıl için ekim kararlarını gözden geçirecektir. Ekimler azalırsa tekrar yüksek fiyatlar ile karşı karşıya kalabiliriz. Yani fiyatların mevsimin de tesiri ile düşmesine sevinirken, tarımda planlı ilerlemenin ehemmiyetini unutmamak gerekiyor. Gündelik değil, uzun vadeli tesirleri olacak yapısal tedbirler alınması koşul.”

“Teşviklerin besin israfının önlenmesine katkı yapacağını düşünüyorum”

İlhan Koyunseven, geçen günlerde TBMM’ye sunulan On Birinci Kalkınma Planı’nın yapısal tedbirler konusunda kıymetli adımlar içerdiğini, planda, tarım konusunda kıymetli kararlar alındığını ve gayeler belirlendiğini kaydetti.

Planda, soğuk depo zincirleri ile nakliyat sırasında oluşan zayiatı önlemeye yönelik taşıma araçlarının modernizasyonunun teşviki ile ilgili de bilgiler olduğuna işaret eden Koyunseven, “Bu teşviklerin de besin israfının önlenmesi konusuna katkı yapacağını düşünüyorum.” dedi.

Taze meyve zerzevat piyasasında oluşan yüksek fiyat artışlarını dengelemek gayesiyle seracılık ile çağdaş sulama sistemlerinin desteklenmesinin ehemmiyetine dikkati çeken Koyunseven, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gıda dağıtım zincirindeki maliyetlerin azalması için üretimde daha uygun örgütlenmiş aracıların kullanımı desteklenecek ve lojistik maliyetini düşürecek bir yapı oluşturulmaya çalışılacak. Ayrıyeten, bitkisel ve hayvansal eser ihtisas borsaları tesis edilerek piyasada derinlik
sağlanması planlanıyor. Biz de derinlikli bir piyasa ve besin enflasyonuyla gayret kapsamındaki çalışmalara takviye veriyoruz. Eser İhtisas Borsası’nın devreye alınmasından sonra fiyat dalgalanmalarının önlenmesine yardımcı olacağına inanıyoruz. Ayrıyeten Eser İhtisas Borsası’nın üreticinin önünü görmesini, eserinin kıymetini bulmasını sağlayacağı da açıktır.”

Koyunseven, muhakkak mal ve hizmet alımı harcamalarında taksit sayısının artırılmasına yönelik iş dünyasının taleplerini karşılamaya yönelik yeni kararlar alındığını belirterek, “Çeşitli eserler için yapılan kredi kartı taksit düzenlemelerinin piyasayı hareketlendireceğini ve ekonomimize ivme kazandıracağına inanıyorum.” dedi.

 

Başa dön tuşu