İşte Likidite Skoruna Göre Kripto Paralar

On-chain analitik şirketi Kaiko tarafından yayınlanan yeni bir rapor, kripto paraların ikinci çeyrek likidite performansını değerlendirdi. En iyi ve en kötü performans gösteren gösteren kripto paralar hangileri? Sürpriz sonuçlar var…

İşte ikinci çeyrek likidite performansına göre kripto paralar

Kaiko kısa süre önce kripto paraların ikinci çeyrek likidite sıralamasını raporladı. Veriler, geçtiğimiz aylarda kripto piyasasında büyük değişimlerin olduğunu gösteriyor. Raporun temel çıkarımları şu şekilde:

 • Kaiko’ya göre, Bitcoin (BTC) en yüksek likiditeye sahip kripto para olarak öne çıkıyor. BTC, kripto piyasasının lideri konumunda ve yüksek işlem hacmi ve likiditeye sahip olmasıyla dikkat çekiyor.
 • Ethereum (ETH), ikinci çeyrekte de yüksek likiditeye sahip olan bir diğer önemli kripto olarak kaldı. ETH, DeFi ekosistemi ve NFT sektörlerinin büyümesiyle birlikte artan işlem hacmiyle dikkat çekiyor.
 • Diğer kripto paralar arasında Ripple (XRP), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH) ve Chainlink (LINK) gibi önemli likiditeye sahip coin’ler yer alıyor.
 • Rapor ayrıca, likidite sıralamasının sadece işlem hacmiyle değil, aynı zamanda likidite sağlayıcıları ve piyasa derinliği gibi faktörlerle de ilgili olduğunu vurguluyor. Bu faktörler, bir coin’in alım satım işlemleri sırasında likiditeyi etkileyen önemli faktörler olarak değerlendiriliyor.

Hacim açısından öne çıkan kripto paralar

Kaiko, hacimler açısından bu çeyrekte öne çıkan altcoin’leri şu şekilde değerlendiriyor:

 • XRP, SEC-Ripple davasından son gelişmeler eşliğinde, geçen çeyreğe göre iki sıra artışla hacimlerde üçüncü sırada yer alıyor. Altcoin, Kore borsalarında da hacim artışı gördü.
 • Arbitrum (ARB), bu çeyrekte birkaç Layer 1’in önünde 6. sırada yer alıyor.
 • Bitcoin Cash (BCH), özellikle Fidelity, Charles Schwab ve Citadel Securities tarafından desteklenen bir borsa olan EDX’in listesinin ışığında 21. sırada yer alarak hacim eksikliğiyle öne çıkıyor. BCH, hacim açısından tuhaf görünüyor.

FIL, BNB ve ATOM, piyasa derinliği açısından düşüş gösterdi

Bu noktada Kaiko, 3 altcoin’in de düşük performans göstermesini şu şekilde açıklıyor:

 • FIL derinliği, SEC davasında menkul kıymet olarak adlandırıldıktan sonra bu çeyrekte büyük ölçüde azaldı. Geçen çeyrekte, piyasa derinliği açısından 8. sırada yer aldı. Bu çeyrekte kasvetli bir 21. sırada yer aldı.
 • ATOM, SEC tarafından menkul kıymet olarak adlandırıldıktan sonra benzer bir düşüş yaşadı. Geçen çeyrekte 13. sıradan bu çeyrekte 18. sıraya geriledi.
 • Piyasa yapıcılar, en likit borsanın yerel tokeni olmasına rağmen, BNB için derinlik teklif etme konusundaki isteksizliğini sürdürüyor. BNB, piyasa değerine göre üçüncü token olmasına rağmen 9. sırada yer alıyor.

İlk çeyrek bu yana en fazla yol kat eden kripto paralar

İlerleme kat eden kripto paralar:

 • AVAX likidite sıralaması, geçen çeyrekte 19. sırada iken bu çeyrekte 7 basamak yükseldi. AVAX, SEC davalarında menkul kıymet olarak listelenmekten kaçınmış görünüyor.
 • SOL de 7 sıra yükselerek geçen çeyrekte 13. sıradan bu çeyrekte 6. sıraya yükseldi. SEC’in menkul kıymet olduğunu iddia ettiği bir token için etkileyici bir sıçrama yaptı.
 • XMR geçen çeyrekten bu yana derinlik sıralamasındaki büyük gelişme sayesinde 7 sıra yükselerek 24. sıradan 17. sıraya yükseldi.

Rapor ayrıca, aşırı büyüme kat eden veya beklenen düşük kalan birkaç altcoin’e de yer verdi:

 • Aptos (APT), yine piyasa değerinin çok üzerinde likiditeye sahip. Ancak bu kez, büyüklüğüne göre likidite açısından sıralamaya yeni giren ARB tarafından geride bırakıldı. ARB ve APT’nin boyutlarına göre en likit tokenlerden ikisi olduğu ve sonuç olarak daha az volailiteden faydalanması gerektiği sonucuna varabiliriz.
 • LEO, TON, TRX ve OXB kötü performans gösterdi. Likiditede herhangi bir gelişme olmadı. Bunlar, piyasa değerlerinin likiditeleriyle ilişkili olduğunu varsayabilecek yatırımcılar için en yanıltıcı coin’ler bazılarıdır. Borsa tokenleri sürekli olarak en yanıltıcı sonuçları verir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu