İşte Kripto Paralarda Yapılan En Büyük 10 Hata!

Kripto paralara yatırım yapmak genellikle heyecan verici bir deneyimdir. Ancak özellikle yeni yatırımcılar için hata yapma olasılığı yüksektir. Bu yüzden, yeni başlayanların yaptığı yaygın hatalar olduğunu keşfettik. Ayrıca bazen eski yatırımcılar bile aynı hataları yapabiliyor.

Kripto alanındaki hataların bazen yüksek bir maliyeti vardır. Aşırı durumlarda tüm varlıklarınızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, kripto piyasasını anlamanın bir parçası olarak, kripto alanındaki yaygın hatalara aşina olmanız önemlidir. İşte kriptodaki on yaygın hata. Bonus şeklinde kriptokoin.com olarak bunları nasıl önleyebileceğinizi de ekleyeceğiz.

Kripto para alanında okuduğunuz her şeye inanmak

Herkesin sizin iyiliğinizi düşündüğünü düşünmek istediğinizi biliyoruz. Ancak bu gerçeklerden çok uzak. Çoğu kripto influencer’ının kendi gündemleri vardır. Muhtemelen ilgilendikleri bir projeyi tanıtmak istiyorlardır. Tabi bu bir suç değildir. Ancak, yatırım yapmak için asla bir kişinin sözünü esas almayın. Her zaman kendi araştırmanızı yapın.

“Otorite önyargısı” diye bir şey vardır. Bu, üst düzey nüfuz sahiplerinin bir projeye karşı önyargılı olması ve sizi de bu sürece dahil etmesidir. Bundan kaçınmanın yolu kendiniz için düşünmektir. Yatırım yapmadan önce her zaman kendi araştırmanızı yapın. Ayrıca, projelere objektif bir yaklaşım sergilemenizi tavsiye ederiz. Bununla, artıları ve eksileri göz önünde bulundurmanızı kastediyoruz. Farklı kaynaklardan geri bildirim alın ve bilinçli kararlar verin.

Çoğu haber sitesi ve sosyal medya platformunun yalnızca tıklanma, tartışma ve FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) yaratmaya yönelik abartılı başlıklar kullandığını unutmayın. Dolayısıyla, sadece tehdit edici bir şey okuduğunuz için varlığınızı satmayın. Bu konuda araştırma yapın. Birinin tavsiyesine uyacaksanız, bilgili olduklarından ve sektörde itibar sahibi olduklarından emin olun.

kripto para

Kârınızı alamayacak kadar açgözlü olmak

İyi bir fiyata satın aldığınız muhtemel bir kripto paranın değer kazanmaya başladığını varsayalım. Artmaya ve büyümeye devam ediyor. Büyük soru şu: Peki sonra ne olacak? Herkes bu senaryonun hayalini kurar. Ancak birçoğu gerçekten gerçekleştiğinde ne yapacağından emin değildir. Hepimiz emekliliğimizi güvence altına almak için bir varlıktan mümkün olduğunca fazla kâr elde etmek isteriz. Ancak, bazen çok açgözlü davranır ve bir varlığı çok uzun süre elimizde tutarız.

Bu tür bir hata en çok boğa piyasasında, ortalıkta çok para varken yapılır. Ancak volatilite kripto piyasasının etiketlerinden biridir. Bu, her şeyin olabileceği ve varlığınızın değerini kaybedeceği anlamına gelir. Bir işlemle ilgili hedeflerinizi ve sınırlarınızı bilmediğinizde kendinizi büyük ölçüde yersiz riske maruz bırakırsınız. Bir coin satın almadan önce ne kadar kazanmak istediğinize ve çıkış planınıza ilişkin makul ölçüde spesifik hedefler ve kısıtlamalar belirlemenizi tavsiye ederiz. En iyi yatırımcılar, baskı altında ve büyük riskler altında duygularını kontrol etmeyi ve soğukkanlılığını korumayı öğrenmenin başlı başına bir değer olduğunun farkındadır.

Harekete geçmekte yavaş davranmak

Çoğu insan çok dikkatli ve bazen de çok dikkatsiz olma hatasına düşer. Bir proje keşfederler ve ona yatırım yapmak için asla harekete geçmezler. Ve proje patladığında pişmanlık başlar. Bir projeyi araştırmak için zaman ayırmanızı ve bu konuda hızlı karar vermenizi tavsiye ederiz. Yatırımınızı ertelemeyin.

Kripto paraların fiyatının düşmesini beklemek

Kripto paraların fiyatları ayı piyasaları sırasında düşüyor. Ancak bazı insanlar fiyatların düşmesini bekleme hatasına düşüyor. Ve bazen bir pencereyi kaçırırlar. Örneğin, BTC geçen yıl makul olmayan fiyatlara düştü. Ancak, birçok kişi bu düşüşü yakalayamadı ve varlığı satın alamadı.

Çabuk zengin olma zihniyetine sahip olmak

Bazı yeni yatırımcılar kripto paralara yatırım yaparken kısa vadeli düşünür. Bugün alıp yarın satmak istiyorlar. Tabi bu yaklaşım her zaman en iyisi değildir. Kripto para birimlerine yatırım yapmak muazzam getiri sağlama potansiyeline sahip olsa da, kötü bir yatırım kararı durumunda tüm paranızı kaybetmenize neden olma riski de taşır. Kripto yatırımlarınız hakkında daha uzun vadeli düşünmenizi tavsiye ederiz.

Güvenlik konusunda açıklar

Kripto para ticareti, son zamanlarda yapılan güvenlik iyileştirmelerine rağmen hala bazı güvenlik riskleri taşımaktadır. Güvende kalmak için yapabileceğiniz pek çok şey var:

  • 2-faktörlü kimlik doğrulaması olan bir borsa kullanın.
  • Soğuk cüzdan kullanın.
  • Kurucuları nispeten bilinmeyen projelere yatırım yapmayın.
kripto para

Anahtarlarınızı kaybetmek

Bu, güvenlik konusundaki gevşeklikle yakından ilgilidir. Kripto anahtarları varlığınızın şifresi gibidir. Ancak, normal şifrelerin aksine, anahtarlarınızı kurtarmak için onları sıfırlayabilirsiniz. Yanlış yerleştirilirlerse, cüzdandaki varlığınızla birlikte sonsuza dek yok olurlar.

Anahtarlarınızı güvenli bir şekilde saklayın. En iyisi onları kolayca erişebileceğiniz ve üçüncü şahısların alamayacağı bir yere yazmaktır.

Çok erken dönemde çok fazla yatırım yapmak

Kripto ticareti, hayattaki diğer her şey gibi bir öğrenme eğrisine sahiptir. Ticaret kariyeriniz boyunca kaçınılmaz olarak hatalar ve kayıplar olacaktır. Büyük olasılıkla erken dönemde meydana gelecektir. Buna göre yaygın hatalardan biri, muhtemelen heyecan nedeniyle çok erken dönemde çok fazla yatırım yapmaktır. Bazı projeler bir sonraki Bitcoin olma hype’ı ile gelir. Yeni yatırımcılar da bu heyecana kapılır ve çok fazla yatırım yapar. Ne yazık ki, heyecan azalır ve fonlar yok olur.

kripto para

Bunun ışığında, yeni başlıyorsanız kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla para yatırmamanızı tavsiye ederiz. Test olarak küçük miktarlarda yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca, profesyonel veya daha deneyimli görüşler almak da önemlidir.

Çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olmamak

Riski en aza indirmek ve getiriyi en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız yatırımlarınızı çeşitli kripto paralar arasında yaymak iyi bir fikirdir. Tüm kripto paraların aynı anda çökme olasılığı daha düşüktür. Bu nedenle bunu yapmak tek bir coin satın almaktan çok daha başarılıdır. Ayrıca hedeflerinize, risk toleransınıza ve alım satım ideolojilerinize özel bir plan oluşturabilirsiniz.

kripto para

Kripto paralarda bilgiye öncelik vermemek

Bilgi güçtür, kriptoda bile. Çoğu yatırımcı hype ve coşku ile hareket eder ve kaçırma korkusuna dayanarak yatırım yapar. Bu risklidir. Altcoinhaberi.com olarak belirttiğimiz üzere her zaman piyasa hakkındaki bilgilerinizi geliştirdiğinizden emin olun. Ayrıca, stratejinizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak doğru araçları bilmek de önemlidir. Bu liste için bu kadar. Siz geçmişte bu hatalardan hangilerini yaptınız?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu