İşte Haftaya İzlemeniz Gereken 5 Kripto Para!

ABD bankacılık sektöründeki kaostan beslenen son kripto para piyasası rallisi, Bitcoin (BTC) gibi büyük varlıkların yeni direnç seviyeleriyle karşılaşmasıyla bir barikata çarptı. Aynı zamanda kripto analisti Paul L’ye göre, yukarı yönlü bir ivmeyi tetiklemesi beklenen yeni gelişmeler de kurumuş görünüyor. Ancak analist, bu gerilemenin ortasında, bazı kripto paraların piyasadan kopma potansiyeline sahip oldukları için önümüzdeki hafta göz önünde tutulmaya değer olduğunu söylüyor.

İlk sıradaki kripto para: Cardano (ADA)

Cardano’nun fiyatı şu anda bir ralliyi tetiklemek için büyük ölçüde ağ faaliyetlerine bağlı, zira varlık 0,40 dolar seviyesinde dirençle karşı karşıya. Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere, Mart ayının sonlarında, ağ faaliyetlerinin hızlanmasıyla ADA çift haneli rakamlarda önemli bir fiyat artışı yaşadı.

Özellikle, bir katman-2 ölçeklenebilirlik çözümü olan Hydra için güncellenen yol haritası, geliştiricilere işlem hızını artırma ve ağdaki maliyetleri düşürme aracı sağlayarak ADA’yı tekrar odak noktasına yerleştirdi. ADA topluluğu ayrıca Valentine yükseltme hard forkunun faydalarını da merakla bekliyor. Şubat ayında tanıtılan yükseltme, ağdaki güvenliği ve birlikte çalışabilirliği artırarak ekosistemin genel sağlığı için olumlu bir ton oluşturacak. Basın zamanı itibariyle ADA, haftalık %0,5’ten az kazançla 0,39 dolardan işlem görüyordu. Bununla birlikte, kripto para birimi 0,40 dolarlık direnç seviyesini başarıyla aşarsa, gelecekteki fiyat için büyük yükseliş etkileri olabilir.

Kripto para
ADA 7 günlük fiyat grafiği

Teknik analiz kapsamında TradingView’den alınan bir günlük göstergeler büyük ölçüde yükseliş yönünde. Göstergelerin bir özeti, 2’deki osilatörlere benzer şekilde 14’te ‘satın al’ öneriyor. Hareketli ortalamalar 12’de ‘güçlü satın alma’yı işaret ediyor.

Kripto para
ADA teknik analizi / Kaynak: TradingView

Lider altcoin Ethereum (ETH) da listede

Ethereum, 2.000 dolarlık dirençle karşılaştıktan ve duraklayan bir ralli yaşadıktan sonra, 12 Nisan’da yapılması planlanan Shapella hard fork’u öncesinde gündemde. Etkinlik, yatırımcıların staked ETH’lerini geri çekmeye başlamasına olanak tanıyacak. Bu gelişme ETH’nin değerini potansiyel olarak etkileyebileceğinden, yeniden stake etme hizmetleri sunan farklı kuruluşların ortaya çıkışını izlemek ilginç olacak. Bu doğrultuda, yeniden stake etme, borsalarda stake edilmemiş ETH’nin taşmasını önleyebilir ve satış baskısını azaltabilir. Ayrıca, ETH yakımı ile birleştiğinde, Ethereum’u uzun vadede deflasyonist hale getirerek potansiyel olarak 2.000 dolarlık yükseliş hedefine götürebilir.

Twitter’da elcryptoprof takma adlı bir kripto analisti, Ethereum’un 2.000 doları aşması halinde bir altcoin rallisini tetikleyebileceğini öngörüyor. Teknik analizin, Ethereum’un kısa vadede harika göründüğünü ve şu anda yeniden test edilmekte olan bir ders kitabı yükselen üçgen modeline sahip olduğunu gösterdiğini belirtiyor. Eğer kırılma başarılı olursa, Ethereum 2.000 doları geçebilir.

Kripto para
ETH fiyat analiz grafiği / Kaynak TradingView

Basın saatine göre, Ethereum günlük neredeyse %2 kayıpla 1.836 dolardan işlem görüyordu.

Kripto para
ETH 7 günlük fiyat grafiği

Diğer taraftan, ETH’nin teknik analizi çoğunlukla düşüş yönünde. Bir günlük göstergelerin özeti 14’te ‘satış’ önerirken, ‘hareketli ortalamalar’ 13’te satışı işaret ediyor.

ETH teknik analizi / Kaynak: TradingView

Listedeki üçüncü kripto para Lido DAO (LDO)

Lido DAO, son kripto para rallisinden faydalanmanın yanı sıra, Ethereum stake etme konusundaki gelişmeler nedeniyle de kazançlar elde etti. Ethereum ve diğer varlıklar için önde gelen bir likit stake platformu olan LDO’nun, yatırımcılar stake edilmiş Ether’lerine erişebildiğinde daha fazla fayda sağlaması bekleniyor. Likit stake çözümleri, kullanıcıların minimum 32 ETH gibi ağır bir gereklilik olmadan ETH staking’e katılmalarına ve aynı zamanda istedikleri zaman staking’i kaldırmalarına olanak tanır.

Genel olarak, 2023’te LDO, bir yükseliş trendi çizgisi boyunca konsolide oluyor ve bu, sürdürüldüğü takdirde yatırımcılar için potansiyel olarak daha fazla kazanç sağlayabilir. Ayrıca, LDO Nisan ayının başında günlük aktif adreslerde önemli bir artış gördü ve bu da LDO’ya artan yatırımcı ilgisini gösteriyor. Lido DAO topluluğu ayrıca yaklaşmakta olan Lido V2 yükseltmesine ve bunun fiyat hareketi üzerindeki potansiyel etkisine odaklanıyor. Şu anda LDO, günlük %5’in üzerinde kayıpla 2,33 dolardan işlem görüyor.

LDO 7 günlük fiyat grafiği

Teknik analiz için, LDO’ya tarafsızlık hakim. Bir özet ve osilatörler sırasıyla 7 ve 1’de ‘nötr’ duyarlılığı gösteriyor.

LDO teknik analizi / Kaynak: TradingView

Çok kazananlardan Chiliz’i (CHZ) unutmuyoruz

Kripto para piyasasındaki rallinin duraklamasına rağmen, spor temalı bir dijital varlık olan Chiliz, artan ağ etkinliği nedeniyle en çok kazananlar arasında yer aldı. Yatırımcılar, planlanan yükseltmelerin token değerini nasıl etkileyeceğini görmek için sabırsızlanıyor. Özellikle Chiliz ekibi kısa süre önce, ekosistemin yerel tokenına yönelik talebi artırması beklenen yeni bir Blockchain başlatma planlarını duyurdu. Geçtiğimiz yıl boyunca CHZ, genel kripto piyasası fiyat hareketini tutarlı bir şekilde takip etti ve şu anda kısa vadeli bir hedef olarak 0,15 dolarlık direnci hedefliyor. Basın saatine göre kripto para, haftalık neredeyse %10 kazançla 0,13 dolardan el değiştiriyordu.

CHZ 7 günlük fiyat grafiği

Token’ın teknik analizi, bir günlük göstergelerin özetinin 13’te ‘satın al’ tavsiyesiyle yükselişe geçti. Hareketli ortalamalar 11’de ‘güçlü alım’ öneriyor.

CHZ teknik analizi / Kaynak TradingView

Son olarak lider kripto para Bitcoin (BTC)

Bitcoin kısa süre önce kripto para piyasasında bir ralliye öncülük etti ancak o zamandan beri 30.000 dolar direnç seviyesinde bir barikata çarptı. 2023’ün ikinci çeyreği başlarken, yatırımcılar Bitcoin’in yılın ilk üç ayında elde ettiği kazanımları geliştirmeye devam edeceği ve neredeyse %70’lik bir getiriyle çoğu geleneksel yatırım ürününden daha iyi performans göstereceği konusunda iyimser.

Dikkatler, 30.000 dolarlık kritik seviyeyi aşmaya çalışan ilk kripto para birimine çevrilmiş durumda. Analistler, Bitcoin’in 25.000 dolarlık desteğini koruyabilmesi halinde 35.000 dolara doğru yükselebileceğini tahmin ediyor. Bitcoin’in her üç ile dört yılda bir ciddi ayı piyasalarından toparlanma geçmişine sahip olduğunu ve Paskalya’nın tarihsel olarak sonraki haftalarda bir yükselişin başlangıcını işaret ettiğini belirtmek gerekiyor. Şu anda Bitcoin 27.913 dolardan işlem görüyor ve bu da haftalık bazda neredeyse %2’lik bir kayıp anlamına geliyor.

BTC 7 günlük fiyat grafiği

Başka bir yerde, Bitcoin’in TradingView’den alınan teknik analizi yükseliş görünümüne işaret ediyor. Bir günlük göstergelerin bir özeti 11’de ‘al’ önerirken, hareketli ortalamalar 10’da ‘al’ı işaret ediyor.

BTC teknik analizi / Kaynak: TradingView

Her ne kadar öne çıkan kripto para birimleri çıkış yapma potansiyeline sahip olsa da, önümüzdeki hafta yaşanacak son gelişmelerin izlenmesi büyük önem taşıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu