İşte Bu Hafta BTC, SHIB, DOGE, ETH İçin İzlenecek 5 Şey!

Kripto para piyasasının önde gelen analistleri, BTC, SHIB, DOGE, ETH için bu hafta izlenmesi gereken 5 kritik şeyi açıkladı! Peki, BTC, SHIB, DOGE ve ETH için kritik noktalar neler? İşte detaylar…

Uzmanlar açıkladı: Bu hafta yatırımcılar BTC, SHIB, DOGE ve ETH için 5 kritik şeyi izlemeli!

Bitcoin (BTC), Kasım ayından bu yana en büyük kayıplarını yaşadıktan sonra yeni haftaya tehlikeli bir konumda başlıyor. On ayın en yüksek seviyelerinden büyük bir düşüş yaşayan BTC/USD, haftalık mum nihayet kapanmadan önce yaklaşık yüzde 10 değer kaybetti. 27.600 dolar civarında long yatırımcılar için korkunç birkaç günün doruk noktası, BTC/USD’nin şimdi geçen ayın desteği için mücadele ettiği anlamına geliyor.

Altcoinlerini Satan Efsane Analist, Bitcoin İçin Uyardı!

Piyasa katılımcıları durumun nasıl sonuçlanacağı konusunda ikiye bölünmüş durumdalar. Bazıları daha derin ve aşağı yönlü yatırım yaparken, diğerleri bu çok ayın en yüksek seviyelerini yeniden test etme konusunda kendinden emin. Katalizörler haftanın ilerleyen günlerinde ABD makroekonomik verilerinin açıklanması şeklinde gelebilirken, piyasalar da bir sonraki Federal Rezerv faiz oranı kararı için hazırlanıyor. Son düzeltmenin kripto hissiyatındaki “açgözlülüğün” bir kısmını ortadan kaldırmasıyla birlikte, şok daha sürdürülebilir bir yükselişe yol açabilir mi yoksa boğa piyasası en azından şimdilik sona mı erdi? Uzmanlar konu hakkında kritik yorumlarını bu 5 olayla aktardı:

Bitcoin fiyatı, büyük bir düzeltmenin ortasında destek seviyesi için savaşıyor!

Bitcoin için merhametli bir şekilde değişken olmayan bir haftalık kapanış oldu ve 27.600 dolar ile yine de başlangıç pozisyonunun 2.700 dolar altında tamamladı. TradingView’den alınan verilere göre bu, geçen yıl Kasım ayında yaşanan FTX fiyaskosundan bu yana en acımasız haftası oldu.

Şu anda 27.000 doları hedefleyen BTC/USD şimdi bir kararla karşı karşıya: Mart ayında da odak noktası olan mevcut desteğin yakınına yerleşmek ya da çıkış yapmak. Konu ile ilgili popüler analist Daan Crypto, “Spot prim, bu fiyat aralığında işlem görürken daha önce bulunduğu seviyelere geri döndü. Fonlama oranları genel olarak biraz negatif. Henüz çılgınca bir şey yok” sözlerinde bulundu.

Bir diğer analist Crypto Tony ise 26.600 dolar seviyesini korurken, Cubic Analytics’in kıdemli piyasa analisti Caleb Franzen, boğaların üstünlüğü ele geçirmesi için daha yüksek seviyelerin geri dönmesi gerektiğini söyledi. Franzen bir grafikle birlikte, “Bitcoin, paylaştığım kilit bir seviye olan 27.820 dolar (yeşil aralık) kıramadı ve üzerinde kalamadı” diye açıkladı. Analistin sözleri ise şu şekilde:

Kısa vadeli momentumun boğalar lehine değişmesi için fiyatın bu aralığın üzerine çıktığını (ve üzerinde kaldığını) görmemiz gerektiğini düşünüyorum. Direnç olarak hareket etmeye devam ediyor…

Bununla beraber Binance sipariş defterinden alınan son veriler direncin 28.000 dolarda arttığını gösterdi. İzleme kaynağı Material Indicators’a göre bu, teklifleri daha cazip seviyelerde doldurmak için spot fiyatları aşağı çekme girişimi olarak açıklanıyor.

Daha muhafazakar tarafta yer alan analist Mark Cullen ise en kötüsünün henüz gelmediğini öngördü ve “Hafta sonu güzel bir ayı bayrağı oluştu, fiyat artarken volatilite düşüyor ve H4 ayı sapmaları oluşuyor,” diye tweet attı.

Piyasalar yeni Fed faiz artışını “fiyatlarken” PCE baskısı bekleniyor

Haftanın makro tetikleyicileri esas olarak Birleşik Devletler’deki kurumsal kazançlar ve ekonomik veri açıklamaları şeklinde geliyor. Bunlar 27 Nisan’da GSYH ve işsizlik başvurularının yanı sıra bir gün sonra Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Endeksi’nin Mart baskısına odaklanacak.

Kurumsal kazançlar da devam ederken, ufukta Fed’in bir sonraki faiz oranı değişikliklerine karar vereceği Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Mayıs toplantısı görünüyor. Başkan Jerome Powell’ın da teyit ettiği üzere, araya giren makro veri baskılarının güçlü olup olmaması bu kararı önemli ölçüde etkileyecek ve bu nedenle piyasalar son rakamlar gelene kadar “bekle ve gör” modunda olacak. Ancak CME Group’un FedWatch aracına göre, konsensüs şu anda ezici bir çoğunlukla yeni bir faiz artırımı lehinde ve bu da ABD bankaları ve daha geniş finansal sistem üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor. Şu anda yüzde 0,25’lik yeni bir faiz artırımı ihtimali yüzde 85 seviyesinde bulunuyor.

Bitcoin yatırımcıları kayıpları karşısında panik butonuna basabilir!

Geçtiğimiz haftaki BTC fiyat hareketinin daha az deneyimli birçok yatırımcıyı ürküttüğü bir sır değil ve veriler de bunu kanıtlıyor. Analiz firması Glassnode’un rakamlarına göre, borsalara zararına gönderilen genç coin’ler geçen hafta keskin bir artış gösterdi. Glassnode, BTC arzını genellikle süreye göre ayırıyor ve 155 gün veya daha uzun süredir coin barındıran cüzdanları tanımlamak için “uzun vadeli yatırımcılar” (LTH’ler) kullanılıyor. Bundan daha azı ise “kısa vadeli yatırımcılar” (STH’ler) olarak adlandırılıyor ve genellikle Bitcoin yatırımcı tabanının daha spekülatif ucuna karşılık geliyor.

Veriler, yaklaşık 16 Nisan’dan bu yana, STH yatırımlarının – en son 155 gün içinde hareket edenlerin – önceki işlemlerinde hareket ettiklerinden daha düşük bir fiyattan borsalara taşındığını göstermektedir. Bu STH gerçekleşen kayıpları artan paniğe işaret ederken, LTH gerçekleşen kayıpları da borsalara fon taşıyanlar arasında artmaktadır.

Coinglass’tan alınan ayrı veriler, en büyük borsa Binance’e haftalık girişlerin 21.000 BTC olduğunu gösteriyor.

Bu arada, araştırma firması Santiment, hem Bitcoin hem de Ethereum’daki işlem hacmi kar ve zarar oranına bakarak bazı ilginç davranışlara dikkat çekiyor. Son günlerde, her iki varlığın da nispeten sığ fiyat geri çekilmesine rağmen, kâr hacmine karşı aşırı miktarda zarar eden hacim görüldü. Bununla beraber Santiment hafta sonu yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz hafta birçok yatırımcının Bitcoin’de 30 bin doların ve Ethereum’da 2 bin doların üzerinde FOMO’laşmasıyla, piyasalar geri çekildikçe zarar işlemleri arttı” dedi.

Analistlere göre ‘akıllı para’ BTC biriktirmeyi bıraktı!

Uzmanlara göre yukarıdaki olgu BTC, SHIB, DOGE ve ETH yatırımcılarının bir sarsıntısına işaret ediyorsa, en azından tarihsel standartlara göre tam zamanında gelmiş olabilir. Popüler Bitcoin analisti Moustache, piyasanın gücüne ilişkin son güncellemesinde, perde arkasında, mevcut Bitcoin boğa koşusunun tıpkı ondan önceki tüm diğerleri gibi oynadığını ortaya koydu. Moustache, göreceli güç endeksinin (RSI) bir formu olan niteliksel niceliksel tahmini (QQE) kullanarak Bitcoin’in şu anda çok önemli bir noktada olduğunu öne sürdü. “Akıllı paranın” dip seviyeyi çoktan satın aldığını ve şimdi gerçek yükselişin başlamasını beklediğini savundu ve “Akıllı paranın BTC biriktirme işi bitti. Size birkaç hafta önce QQE >0 olduğunda = Birikimin sona ereceğini söylemiştim” dedi.

Kripto duyarlılığı “nötr” seviyeye geriledi

SHIB, DOGE, BTC ve ETH için kritik bir grafik ise Korku ve açgözlülük endeksi olarak karşımıza çıkıyor. Crypto Fear & Greed Index’e göre, piyasa katılımcıları arasındaki ruh hali hızla daha makul seviyelere geri dönme eğiliminde. Daha önce, Fear & Greed Kasım 2021’den ve Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyelerinden bu yana en yüksek seviyelerindeydi. Bazıları o dönemde bunun sürdürülemez olabileceği ve yatırımcıların rehavete kapılması ve yukarı yönlü yatırımların tartışmasız devam etmesi nedeniyle hızlı bir piyasa düzeltmesine yol açabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Düşüşün tüm hızıyla devam etmesiyle birlikte Endeks “korku” bölgesini tamamen terk ederek 24 Nisan itibarıyla “nötr “e ve 53/100 puana geçti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu