İstanbullu ihracatçılardan ilk yarıda 3,5 milyar dolarlık ihracat

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), yılın birinci yarısında 2018’in birebir periyoduna nazaran ihracatını yüzde 3,5 artırarak 3 milyar 500 milyon dolar düzeyine çıkardı.

İİB’den alınan bilgiye nazaran, İstanbul İhracatçıları, birinci beş ayda yakaladığı ihracat artışını haziranda da sürdürdü. İİB, 2019’un birinci yarısında bünyesinde bulunan 7 ihracatçı birliğiyle 3,5 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. İİB, ihracatını geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 3,5 artırdı.

İstanbullu ihracatçılar, birinci altı ayda başta Irak, Almanya, Suudi Arabistan, İtalya ve Norveç olmak üzere 202 ülkeye ihracat gerçekleştirdi. İhracatta paha bazında Irak’a kümes hayvanları ile mobilya eserleri; Almanya’ya işlenmiş fındık, kağıt-karton, ağaç-orman eserleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar eserleri; Suudi Arabistan’a mobilya, peynir, yumurta, kakaolu mamuller, tatlı bisküvi ile gofret eserleri ön plana çıktı.

İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, birinci yarıda 954 milyon dolarlık, haziranda ayında ise 107 milyon dolarlık ihracat yaptı.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği, 6 ayda ihracatını yüzde 12 artırarak 868 milyon dolara yükseltti. Haziranda 113 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren birlik, geçen ay ihracatını en yüksek oranda artıran ve kıymet bazında en fazla ihracat yapan birinci 10 bölüm ortasında yer aldı.

Gemi, yat ve hizmetleri ihracatın yarım milyar dolara yaklaştı

Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB), yılın birinci yarısında 491 milyon dolarlık, haziranda ise 55 milyon dolarlık ihracat yaptı.

Yılın birinci başkasında ihracatını yüzde 8,5 artışla 400 milyon dolara çıkaran İstanbul Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (İSHİB), haziranda 48 milyon dolar fiyatında yurt dışı satışı gerçekleştirdi. İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İFMİB) ihracatı ise birinci 6 ayda 292,5 milyon dolar, haziranda 25 milyon dolar oldu.

İstanbul Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği, yılın birinci yarısında ihracatını 150 milyon dolara yaklaştırırken, haziranda 22 milyon doların üzerine çıkardı.

İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KUMİB) ise, yılın birinci yarısında ihracatını 2018’in birebir periyoduna nazaran yüzde 3,5 artırarak 82 milyon dolara ulaştırdı. Birliğin hazirandaki yurt dışı satışı ise 9 milyon doları buldu.

“Hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyoruz”

İstanbul İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Cem Seven, AA muhabirine bilgilere ait yaptığı açıklamada, İstanbul İhracatçıları olarak 2019’un birinci yarısında gerçekleştirdikleri ihracat artışını, yılın sonunda da devam ettireceklerini söyledi.

İlk yarıda ihracatın yüzde 3,5 arttığını lisana getiren Seven, şu sözleri kullandı:

“Haziranda 9 günlük bayram tatilinin ortaya girmesi ihracat sayılarımızı düşürse de, az çalışma gününe nazaran, haziran ayında âlâ bir performans sergiledik. Gaye pazarlarımıza yönelik yaptığımız çalışmalar ve yurt dışında organize ettiğimiz ulusal iştirakli fuarlar başta olmak üzere planlamalarımız doğrultusunda ilerliyoruz. Amacımız, geçen yıl gerçekleştirdiğimiz 7 milyar dolarlık ihracat fiyatının üzerine çıkmak. Bu hususta inancımız tam.”

AA

Başa dön tuşu